(arch.) BAJKOTERAPIA – kurs dla osób pracujących z dziećmi i młodzieżą.

BAJKOTERAPIA – kurs dla wszystkich chętnych pracujących z dziećmi i młodzieżą.

Kurs odbywał się on-line za pomocą aplikacji ZOOM. Zajęcia trwały 40 godzin w 4 weekendy [6-7 marzec; 20-21 marzec; 10-11 kwietnia; 24-25 kwietnia] w godzinach 10.00-15.00.

Maj i czerwiec przeznaczone były zaś na napisanie i zilustrowanie bajki terapeutycznej. Było to zadanie dla chętnych osób, które pracowały w zespołach 2-3 osobowych.
W tym czasie korzystały z konsultacji dotyczących tekstu oraz ilustracji. Cała grupa korzystała wtedy z 20h takich konsultacji.

Kurs prowadziły doświadczone wkładowczynie akademickie, osoby w praktyce zajmujące się problematyką terapii przez sztukę: dr Anna Zielińska oraz mgr Karolina Domańska. Koordynatorka Małgorzata Graczyk (malgorzata.graczyk@sdk.pl)

Wykorzystano ilustrację autorstwa ThePixelman, pobraną z serwisu pixabay.com (licencja darmowa do użytku komercyjnego, nie wymaga przypisania).Bajki terapeutyczne, które przekazujemy Państwa dzieciom do czytania, powstały w czasie Kursu Bajkoterapii. Ich autorki i autorzy postanowili zmierzyć się w praktyce z wiedzą, którą nabywali w ciągu ostatnich miesięcy. Opowiedziane historie zwracają uwagę na sytuacje, doświadczenia, z którymi może zetknąć się każde dziecko, ponieważ wpisane są w poznawanie świata i samego siebie. Poszukują odpowiedzi m.in. na wątpliwości: czym jest nuda i co z nią zrobić, dlaczego boimy się tego, czego nie znamy, jak radzimy sobie z poczuciem osamotnienia i odrzuceniem, jak budować przyjaźń. Sami Państwo odkryjecie wiele innych pytań i odpowiedzi.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z przedstawionymi opowieściami i mam nadzieję, że zainspirują one do rodzinnego tworzenia bajek.
Koordynator Kursu Bajkoterapii - dr Małgorzata Graczyk

Bajki:

 1. Historia niezwykłej przyjaźni - Justyna Ścibor
 2. Antoś i poranna rosa – Krystyna Stroynowska
 3. Jasmin – Angelika Wacławek, Izabella Mabillard, Małgorzata Dietrich-Hejduk, Monika Herbst
 4. Bajka o Gepardzie Supełku – Monika Grusiecka, Ewelina Piesio
 5. Samotna wyprawa Janka – Małgorzata Szkoda
 6. Dzielny mały Dahu - Angelika Wacławek, Izabella Mabillard, Małgorzata Dietrich-Hejduk, Monika Herbst
 7. Guapa i Pasztet – Anna Nagórka-Mazurkiewicz
 8. Jeż Kajtek – Angelika Gadomska
 9. Ktosiek i Kameleon – Jolanta Kolary
 10. O Podlotku co bał się burzy – Karol Stanisz
 11. Przepis na Ochotę – Bartosz Opaśnik
 12. Rudzielec – Mirosława Koźlik

Klauzula prawna: Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) zamieszczone na stronie internetowej Staromiejskiego Domu Kultury: www.sdk.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora (który udzielił Staromiejskiemu Domowi Kultury licencji) jest zabronione.Ćwiczenia ilustratorskie, przygotowujące uczestników Kursu Bajkoterapii do zilustrowania bajki terapeutycznej, którą w maju i czerwcu uczestnicy kursu pisali i ilustrowali pod okiem wykładowczyń dr Anny Zielińskiej i mgr Karoliny Domańskiej. Tych kilka prac pokazuje eksperymentowanie z fakturą materiałów pod kątem oglądu m.in. przez osoby słabowidzące lub niewidzące, poszukiwanie formy plastycznej mogącej przemawiać do dziecięcej wyobraźni oraz ukazywać bohatera i tworzyć samodzielną narrację bez tekstu.