Dyskusyjny Klub Czytelniczy: "Internat" Serhija Żadana

29.6.22 / G.18:30

Środa, 29 czerwca 2022 w godz 18:30 – 21:00

29 czerwca w ramach naszego cyklu porozmawiamy o książce, którą liczne gremia nagród literackich wysuwają jako kandydatkę do literackiego Nobla. Jej autorem jest Serhij Żadan, jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy ukraińskich. Na łamach "Książek. Magazynu do czytania" Serhij Żadan zdradzał kulisy pisania "Internatu":
. . .

Pierwsze strony tego, co później stało się „Internatem", zacząłem pisać jeszcze latem tamtego roku – nie tyle coś rozumiejąc, ile przekonując się, że coś jednak rozumiem. Mniej więcej od tego czasu – od września 2014 roku – razem z przyjaciółmi zaczęliśmy jeździć do Donbasu z naszymi wolontariackimi wyprawami. Występowaliśmy, robiliśmy koncerty, pomagaliśmy wojskowym, przywoziliśmy coś dla cywilów. Różne to były wyjazdy, jednak zza wszystkich wyłaniała się całkiem nowa rzeczywistość – rzeczywistość wojny, rzeczywistość do niczego niepodobna.
Właśnie to jest tak trudno wyjaśnić – przecież w sieci i w telewizji nie brakowało materiałów „z wojny", nie brakowało też relacji naocznych świadków: żołnierzy, uchodźców, dziennikarzy, wolontariuszy, którzy utrwalali każdy dzień tego krwawego lata. Jednak to, co najważniejsze – do dziś jestem o tym przekonany – można zobaczyć (właściwie nie zobaczyć – poczuć) tylko osobiście. Wymyślić oczywiście można cokolwiek. Opowiedzieć można cokolwiek. A poczuć zapach świeżego leja po wybuchu rosyjskiego pocisku, który przyleciał ze styczniowej mgły i wybuchł trzydzieści metrów od budynku mieszkalnego, cudem nikogo nie zabijając – takie coś można poczuć tylko wtedy, kiedy stoisz nad tym lejem. Stoisz i myślisz – skąd znam ten zapach? Zapach świeżej gliny pomieszanej ze śniegiem, zapach wyrwanej spod śniegu trawy, zapach wody, która zamarza pod nogami. Co to za zapach? To zapach cmentarza. Zapach cmentarza zimą. Zapach świeżego grobu.

////

Zapraszamy na dyskusyjny klub czytelniczy poświęcony literaturze ukraińskiej. Będzie to okazja do zapoznania się z książkami autorek i autorów z Ukrainy, które zostały przełożone na język polski. Skoncentrujemy się tekstach nowszych, ale także na starszych, klasycznych. Poznamy buntowników i klasyczki, feministki i piszących botaników. Przeczytane lektury będą pretekstem do rozmowy także o historii i kulturze Ukrainy.
Założeniem dyskusyjnego klubu czytelniczego poświęconemu literaturze ukraińskiej jest z jednej strony chęć poznania kultury naszych sąsiadów, a z drugiej - znalezienie przestrzeni na swobodną, niespecjalistyczną, nieformalną, a jednak angażującą rozmowę o przeczytanych lekturach. Spotkania mają charakter inkluzywny - dedykowane są osobom w różnym wieku, z różnych grup społecznych i zawodowych. Dyskutujemy nieformalnie z zachowaniem szacunku dla współrozmówców i współrozmówczyń.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu (każdy ostatnia środa miesiąca) w Staromiejskim Domu Kultury (Rynek Starego Miasta 2, Warszawa). Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

Obowiązują zapisy: Arkadiusz.gruszczynski@sdk.pl

Program - kolejne spotkania:
Oksana Zabużko, "Badania terenowe nad ukraińskim seksem" (tłum. Katarzyna Kotyńska)
Łesia Ukrainka, "Pieśń lasu" (tłum. Florian Nieuważny)
Taras Prochaśko, "Niezwykli" (tłum. Renata Rusnak)
"Stepowa legenda. Antologia ukraińskiej małej formy prozatorskiej" (pod red. Oli Hnatiuk i Larysy Szost)

Prowadzenie:
Urszula Pieczek - ukrainistka i polonistka. Redaktorka, autorka, tłumaczka, producentka podcastów. Promotorka kultury ukraińskiej w Polsce. Współtwórczyni m.in. trójjęzycznego (polsko-ukraińsko-niemieckiego) czasopisma literackiego "Radar" (2009-2015). Pisze doktorat poświęcony nowoczesnej tożsamości ukraińskiej.

1 obraz w galerii artykułu Dyskusyjny Klub Czytelniczy: "Internat" Serhija Żadana
1 / 1