Ogłaszamy drugą edycję Funduszu Edukacji Ekologicznej (FEE) w Warszawie, który potrawa do końca marca. Fundusz skierowany jest do dzielnicowych instytucji kultury (dzielnicowe domy kultury, biblioteki) oraz organizacji pozarządowych.
W drugiej edycji FEE planowane jest przyznanie grantów w wysokości do 15 000 zł na lokalne działania z zakresu edukacji ekologicznej ze szczególnym uwzględnieniem działań proklimatycznych.
Fundusz wspiera edukację ekologiczną poprzez realne zaangażowanie mieszkańców i mieszkanek Warszawy w codzienne dbanie o środowisko, rozwijanie świadomości na temat eksploatacji materiałów i zasobów oraz ograniczania śladu węglowego. Fundusz Edukacji Ekologicznej realizuje cele edukacyjne „Zielonej Wizji Warszawy”.
UWAGA!
Dzięki decyzji Centrum Komunikacji Społecznej i zatwierdzeniu jej przez Radę m.st. Warszawy na konto Funduszu Edukacji Ekologicznej trafi dodatkowe 50 tys. Środki zostaną przeznaczone na projekty wdrażające politykę młodzieżową m.st. Warszawy. Aby skorzystać z dodatkowej puli środków należy złożyć ofertę zgodną z zadaniami Funduszu i założeniami polityki młodzieżowej oraz skierowaną wyłącznie do grupy wiekowej 13-26 lat. Jednocześnie zachęcamy do nawiązywania współpracy z grupami młodzieży, instytucjami i podmiotami pracującymi z młodzieżą szkolną, czyli w przedziale wiekowym 13-18 lat.
- Czas trwania naboru: 1 marca – 31 marca 2025 r.
- Ogłoszenie wyników: 22 kwietnia 2025, w Światowy Dzień Ziemi
- Dla kogo: dzielnicowe instytucje kultury (domy kultury, biblioteki), organizacje pozarządowe
- Organizatorzy: Staromiejski Dom Kultury i Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej m. st. Warszawy
- Partner Funduszu: Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawa
- Informacja: ekofundusz@sdk.pl
„Zielona Wizja Warszawy”, to dokument który:
- określa cele klimatyczne Miasta Stołecznego Warszawa – redukcja emisji gazów cieplarnianych o 40% do roku 2030 oraz neutralność klimatyczna w 2050 roku;
- pokazuje, jak możemy osiągnąć założone cele klimatyczne za pomocą krótko- i długoterminowych działań w obszarach funkcjonowania Warszawy.
- wskazuje kto może i powinien te działania realizować: władze miasta, jednostki miejskie, ale też inne instytucje publiczne oraz organizacje społeczne.
Polityka młodzieżowa to dokument strategiczny o ogólnym charakterze, który wyznacza kierunki, w których miasto powinno się rozwijać, by młodzi ludzie w wieku 13-26 lat czuli się tu dobrze. Dokument zawiera wartości i zasady, które są kluczowe w pracy z młodzieżą. Stanowią one wytyczne dla władz miasta, miejskich instytucji i wszystkich podmiotów współpracujących z młodzieżą lub na jej rzecz. Jednym z priorytetów polityki młodzieżowej jest bezpieczna przyszłość młodych, czyli dbałość o zapewnienie młodzieży bezpiecznego miejsca do życia. Miejsca, w którym angażuje się młodych w dbanie o środowisko naturalne i zapobieganie zmianom klimatycznym.
///
Więcej o pilotażu Funduszu z 2023 roku (link otwiera się w nowej zakładce przeglądarki)
Więcej o projektach z 1. Edycji Funduszu w 2024 roku (link otwiera się w nowej zakładce przeglądarki)
Więcej o Zielonej Wizji Warszawy (link otwiera się w nowej zakładce przeglądarki)
Więcej o Polityce Młodzieżowej m. st. Warszawy (link otwiera się w nowej zakładce przeglądarki)