Pogranicza / Borderlands - Karol Grygoruk, Anna Alboth

6.7.22

Wystawa w ramach festiwalu XPRINT22 - materia dokumentu | wystawy, spotkania, książki (Poznań)

Więcej info: https://www.facebook.com/events/513880090488639/

TERMIN WYSTAWY: 06.07.22 – 24.07.2022
MIEJSCE WYSTAWY: Wolny Dziedziniec UM / plac Kolegiacki 17, Poznań

Od 2018 roku Karol Grygoruk razem z dziennikarką i aktywistką Anną Alboth śledzą losy uchodźców i uchodźczyń, którzy starają przedostać się do Europy. Pracowali na wszystkich najważniejszych szlakach migracyjnych dokumentując rzeczywistość w formalnych i nieformalnych obozach dla uchodźców. Raportowali m.in. o kryzysie humanitarnym na Wyspach Kanaryjskich, wyzysku migrantek na plantacjach hiszpańskiej Almerii, problemie uchodźczej bezdomności na ulicach europejskich stolic i łamaniu praw człowieka w przygranicznych polskich lasach.

W swojej praktyce dokumentalnej, Grygoruk świadomie rezygnuje z klasycznej koncepcji decydującego momentu, konfrontując nas z codziennością wykluczenia i systemowej przemocy. Tworząc czarno-białe szerokie plany i statyczne portrety, celowo unika budowania niebezpiecznych newsowych narracji. Szuka nowych form reprezentacji, które przeciwstawiają się sensacyjności i “chwilowemu oburzeniu” (Judith Butler). Cykl jest próbą szerokiej i ewidencyjnej dokumentacji, która jedynie pozornie stoi w sprzeczności z zaangażowaniem autora. Grygoruk neguje archaiczny rozdział między pracą fotografa i aktywisty.

Długoterminowy projekt „Pogranicza / Borderlands” to wielowątkowa opowieść o doświadczeniu uchodźstwa, nadziei, “straconych złudzeniach” i inercji Starego Kontynentu. Prezentowane fotografie Karola Grygoruka z opisami przygotowanymi przez Annę Alboth zostały wybrane spośród tysiąca kadrów zrealizowanych na przestrzeni ostatnich lat. To próba szerokiego spojrzenia i zrozumienia współczesnego zjawiska migracji w obliczu narastającego kryzysu humanitarnego na pograniczach Unii Europejskiej.

Kuratorki wystawy: Michalina Sablik, Kaja Werbanowska

Partnerzy wystawy: Minority Rights Group International, Grupa Granica, Amnesty International, Rats Agency, Leica, Galeria Promocyjna, Studio Lekko

1 obraz w galerii artykułu Pogranicza / Borderlands - Karol Grygoruk, Anna Alboth
1 / 1