TENDER CRAFTS | Katarzyna Perlak - Wydarzenie towarzyszące wystawie MARIAŻ ♡ TIES THAT BIND:

8.7.24 / G.18:00

Zapraszamy na wydarzenie towarzyszące wystawie MARIAŻ ♡ TIES THAT BIND:

TENDER CRAFTS | Katarzyna Perlak
8.07 (poniedziałek), godz. 18:00 

Katarzyna Perlak tworzy instalacje i obiekty rzeźbiarskie z wykorzystaniem tkaniny, a także prace dźwiękowe, dokamerowe i performatywne. Artystka eksploruje ludowość i rzemiosło oraz związane z nimi mikroherstorie i ukryte queerowe wątki, nazywając swoje realizacje i działania „tender crafts”. Perlak bada jak dziedzictwo i tradycje mogą być reinterpretowane z perspektywy współczesnego feminizmu, teorii i praktyk queer oraz doświadczeń migracyjnych. Wdraża „afektywne prawdy” — mity, legendy, opowieści, fantazje, pragnienia czy kolektywne wspomnienia, problematyzując w ten sposób strategie pisania historii oraz sposoby reprezentowania tradycji. Bada potencjał afektu jako narzędzia do rejestracji i archiwizacji zarówno momentów bieżących, jak i wydarzeń z przeszłości.

W programie rozmowa z artystką połączona z projekcją filmów: „Broken Hearts Hotel” (2021) (15 min.), „Happily Ever After” (2019) (18 min.) oraz „Niolam Ja Se Kochaneczke” (2016) (10 min).

Katarzyna Perlak (ur. w Chorzowie, Polska) studiowała sztuki wizualne w Camberwell College of Arts i Slade School of Fine Art w Londynie oraz filozofię na Uniwersytecie Śląskim i rzemiosło na Małopolskim Uniwersytecie Ludowym (Wzdów). Prace artystki są w kolekcji Arts Council Collection i były prezentowane na wystawach m.in. w Whitechapel Gallery w Londynie, Leslie-Lohman Museum of Art w Nowym Jorku, ONE Archives w Los Angeles, galerii lokal_30 w Warszawie, w ramach Young Curators New Ideas V podczas Detroit Art Week, B3 Biennale of Moving Image we Frankfurcie, w ramach Liverpool Biennial, Liverpool, 57. Biennale w Wenecji, Bloomberg New Contemporaries w Londynie oraz w Bunkrze Sztuki w Krakowie. Artystka mieszka i pracuje w Londynie. 

https://katarzynaperlak.com

zdjęcie: Katarzyna Perlak, Broken Hearts Hotel, 2021, wideoperformans. fot. Miroslava Večeřová 

Wystawa trwa do 7.09.2024. 

1 obraz w galerii artykułu TENDER CRAFTS | Katarzyna Perlak - Wydarzenie towarzyszące wystawie MARIAŻ ♡ TIES THAT BIND:
1 / 1