Wernakularna architektura ludu Kassena z Burkina Faso w cyklu Kultury i postaci Afryki

25.2 — 10.4.21 / G.19:00

Zapraszamy na spotkanie w cyklu KULTURY I POSTACI AFRYKI, które odbędzie się w poniedziałek 25 marca o godz. 19.00 w Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury.

Temat spotkania:
WERNAKULARNA ARCHITEKTURA LUDU KASSENA Z BURKINA FASO

Lud Kassena zamieszkujący teren graniczny między Burkina Faso a Ghana. Architektura Kassena odznacza się wyjątkowym stylem, który zakorzeniony jest w tradycji lokalnej. Unikatowe ornamenty, symbole i atrybuty tej grupy etnicznej, które stosowane są w ozdabianiu domostw, odwołują się do religii, literatury oralnej, jak i życia codziennego. Fascynująca kultura tego ludu została dostrzeżona przez UNESCO , które wprowadziło ją w 2012 roku na listę światowego dziedzictwa narodowego.
Podczas spotkania zostaną zaprezentowane materiały z pobytu w Burkina Faso, tj. zdjęcia i filmy prezentujące wernakularyzm budowli, niniejszej społeczności zamieszkującej prowincję Nahouri z południa kraju.

Prowadzenie: Tomasz Woźniak

Kilka słów o programie Kultury i postaci Afryki

Piękna, ogromna i bardzo zróżnicowana Afryka dała początek całej ludzkości – według wielu źródeł pierwszy człowiek pochodzi właśnie z terenu Abisynii (obecnie Etiopia). Kontynent to 54 państwa, blisko 2 tysiące języków i dialektów -istny tygiel kulturowy, jeden z najszybciej rozwijających się regionów świata, miejsce tętniące różnymi rodzajami sztuki, w którym współistnieją wspaniałe parki przyrodnicze oraz nowoczesne metropolie, gdzie przenoszą się światowi liderzy nowych technologii.

Projekt Kultury i postaci Afryki odbywa się w cyklach rocznych i obecnie rozpoczynamy już 6. edycję. Podczas spotkań poznajemy zróżnicowane kultury poszczególnych regionów Afryki, przenikanie tradycji i nowoczesności a także aktualne trendy kulturowe. Przybliżamy też szereg postaci ważnych dla kontynentu afrykańskiego – zarówno historycznych jak też bardzo aktualnych osobistości świata kultury i sztuki, nauki, społeczników, aktywistów itp. Organizujemy też warsztaty komiksowe, podczas których uczestnicy ilustrują biografię wybranej postaci, ważnej dla kontynentu afrykańskiego. Zebrane prace tworzą następnie wyjątkowy album komiksowy.

Zapraszamy do Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury na cykl spotkań w poniedziałki, godz. 19.00.

Organizator – Staromiejski Dom Kultury

Partnerzy- Fundacja Adulis, Fundacja dla Somalii, Forum Kenijsko-Polskie, Centrala – Central Europe Comics Art., Fundacja AfrykaConnect, Jasmin - Stowarzyszenie Przyjaciół na Rzecz Współpracy Międzykulturowej, Katedra Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego, Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne