45 minut
45 minut
45 minut: Anna Alboth i Karol Grygoruk. Podcast Staromiejskiego Domu Kultury i Galerii Promocyjnej
Loading
/

Gośćmi podcastu „45 minut” są Anna Alboth i Karol Grygoruk. Rozmowę prowadzi Arek Gruszczyński.

////

Arek Gruszczyński rozmawia z dziennikarką i aktywistką Anną Alboth oraz fotografem i aktywistą Karolem Grygorukiem o sytuacji na polskiej wschodniej granicy. Punktem wyjścia do rozmowy jest wystawa „Pogranicza” w Galerii Promocyjnej, dokumentująca ich pracę na przestrzeni ostatnich lat na granicach Unii Europejskiej. Aktywiści porównują obecną sytuację z tym, co widzieli na innych granicach, zwracają uwagę na nierówności w traktowaniu uchodźców i uchodźczyń, apelują o systemową pomoc dla Ukrainy oraz otwarcie granic dla osób migrujących z innych krajów objętych kryzysem.

Anna Alboth – dziennikarka i aktywistka, zaangażowana od lat w inicjatywy związane z migracją, m.in. Civil March For Aleppo, (nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla w 2017), czy Grupa Granica, działająca teraz na polsko-białoruskiej granicy. Dzięki pracy w organizacji Minority Rights Group, odwiedziła większość granic europejskich oraz oficjalnych i nieoficjalnych obozów dla uchodźców, zabierając ze sobą ponad 100 dziennikarzy z całej Europy. Tylko w tym roku pisała o sytuacji uchodźców z Wysp Kanaryjskich, szlaku bałkańskiego, wysp greckich i Europy Zachodniej.

Karol Grygoruk – fotograf dokumentalny. Absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz doktorant w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. Współtwórca agencji RATS. W projektach dokumentalnych i pracy naukowej, skupia się na tematyce społecznego wykluczenia, fotografii zaangażowanej, etyce oraz wpływie nowych mediów na kulturę wizualną. Mieszka i pracuje między Warszawą i Bliskim Wschodem.