45 minut
45 minut
RADIO-TEATR 2022: SŁUCHOWISKO „MOWA NIENAWIŚCI”
Loading
/

„Kilka tygodni temu w jakimś nie za dużym, ani za małym mieście, zrobiłem zdjęcie młodym poetom. Całą noc wykrzykiwali swoje wiersze do muzyki, którą grali ich kumple. Rano wstali po godzinie snu i poszli do roboty w jakiejś hurtowni rozładowywać TIR-y. Mam wrażenie, że są podobni do bohaterów wierszy Xawerego, mam wrażenie, że my kiedyś byliśmy podobni do nich”. Marcin Liber

Słuchowisko „Mowa nienawiści” powstało w oparciu o wiersze Xawerego Stańczyka, wydane w tomiku o tym samym tytule. Wyłania się z nich krajobraz ciemnej materii miasta i przedmieść, relacji międzyludzkich zawieszonych pomiędzy teraźniejszością a przeszłością. Gniew przeplata się w nich ze współczuciem i bezradnością. Jak we fragmencie wiersza „Kiepy w popiołce”: „Sprzedawczyni w nocnym gasiła młodych mężczyzn, jak kiepy w kryształowej popiołce, wspomnieniem ich ojców, którzy dawniej, równie buńczuczni, przychodzili pod wieczór kupić butelkę wódki. Rozpijali ją później za stacją, z której ruszali rano do roboty w mieście, aby po fajrancie, spoceni i głodni, wrócić przepełnionym pociągiem”.

Słuchowisko wspólnie tworzyli: Marcin Liber, który je wyreżyserował, Jacek Beler, który swoim głosem zilustrował wiersze oraz Robert Piernikowski, który skomponował muzykę i stworzył muzyczny ambient całości.

grafika: Robert Piernikowski

Nagrania odbyły się w Studiu Eksperymentalnym Radia Kapitał w teatrze Komuna Warszawa (realizacja dźwięku i mastering: Adam Jankowski). Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa w ramach funduszu instytucji kultury.
Zespół kuratorski: Diana Krawiec/Dobromiła Dobro, Arkadiusz Gruszczyński, Grzegorz Laszuk.

///

RADIO-TEATR 2022

Eksperymentalny teatr radiowy, współczesne spoken word, poetyckie radiosłuchowisko, soundtrack współczesności? To wszystko próby opisania tego, co Radio Kapitał i Staromiejski Dom Kultury, we współpracy z zaprzyjaźnionymi artystami i artystkami, stworzą w tym roku. Premierowe odsłuchy zaplanowane zostały na 12, 19 i 26 czerwca, 4 i 11 września 2022 r. oraz w trakcie festiwali muzyki współczesnej i eksperymentalnej.

Pierwsze słuchowisko na antenie radia wyemitowała w 1938 roku stacja CBS. Była to adaptacja powieści H.G. Wellsa pod tytułem Wojna Światów. Muzyczne interwencje i relacja „na żywo” z lądowania Marsjan na Ziemi osadzone zostały w atmosferze społecznego niepokoju, lęku i poczucia zagrożenia bezpieczeństwa. Stanu, który współcześnie wraca, tylko w innej odsłonie – problemy ekologiczne, mowa nienawiści, prawa mniejszości narodowych, osób LGBTQ. Mierząc się z nimi, poeci, reżyserki, muzycy, aktorki i performerzy spróbują nadać nową tożsamość formie słuchowiska.

Miejscem realizacji i nagrań jest Studio Eksperymentalne Radia Kapitał, które działa jako forma stałej rezydencji w teatrze Komuna Warszawa.

Zespoły:

  1. Grzegorz Jaremko, Weronika Lewandowska, Justyna Banaszczyk (FOQL), Filipka Rutkowski, Pat Dudek, Taras Gembik, Jolaś Anioł, Justyna Wasilewska, Konrad Kurowski (12.06)
  2. Marcin Liber, Xawery Stańczyk, Robert Piernikowski, Jacek Beler (19.06)
  3. Katarzyna Minkowska, Sara Szamot, Maria Halber, Martyna Basta, Iza Dudziak, Joanna Połeć (26.06)
  4. Agnieszka Jakimiak, Jaś Kapela, Kuba Ziołek, Justyna Wasilewska, Janek Sobolewski (04.09)
  5. Małgorzata Wdowik, Andrej Chadanowicz, Rafał Ryterski (11.09)

Zespół kuratorski: Diana Krawiec (Dobromiła Dobro), Arkadiusz Gruszczyński, Grzegorz Laszuk

Identyfikacja wizualna: Michał Siciński

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa i powstał w wyniku programu partnerstwa miejskiej instytucji kultury – Staromiejskiego Domu Kultury i organizacji pozarządowej – Stowarzyszenia Radio Kapitał.