PRYZMAT to poemat, który rozbija się w tęczę. To historia odradzania się miasta i poszukiwania w nim bezpiecznych przestrzeni. To notatki ze wspomnień osób queer: coming outów, performansów, postaw aktywistycznych i procesu budowania w sobie siły do wolności.
W dźwiękowej wędrówce przez miasto słyszymy głosy queerowej wspólnoty (Filipka Rutkowski, Taras Gembik, Jolaś Anioł, Konrad Kurowski), syreni śpiew (Pat Dudek) oraz opowieść przewodniczki (Justyna Wasilewska), która prowadzi nas w miejsca z życia queer Warszawy od wczesnych lat dwutysięcznych do roku obecnego.
Autorką scenariusza jest Weronika Lewandowska, która bazowała na własnych wspomnieniach i artystycznym researchu (szczególne podziękowania dla Rity Müller i Kamila Kuhra). Muzykę oraz ilustracje dźwiękowe skomponowała Justyna Banaszczyk/FOQL. Całość wyreżyserował Grzegorz Jaremko.
Na zdjęciu Jolaś Anioł, fot. Holoputi
Nagrania odbyły się w Studiu Eksperymentalnym Radia Kapitał w teatrze Komuna Warszawa (realizacja dźwięku i mastering: Adam Jankowski). Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa w ramach funduszu instytucji kultury.
Zespół kuratorski: Diana Krawiec/Dobromiła Dobro, Arkadiusz Gruszczyński, Grzegorz Laszuk.
///
RADIO-TEATR 2022
Eksperymentalny teatr radiowy, współczesne spoken word, poetyckie radiosłuchowisko, soundtrack współczesności? To wszystko próby opisania tego, co Radio Kapitał i Staromiejski Dom Kultury, we współpracy z zaprzyjaźnionymi artystami i artystkami, stworzą w tym roku. Premierowe odsłuchy zaplanowane zostały na 12, 19 i 26 czerwca, 4 i 11 września 2022 r. oraz w trakcie festiwali muzyki współczesnej i eksperymentalnej.
Pierwsze słuchowisko na antenie radia wyemitowała w 1938 roku stacja CBS. Była to adaptacja powieści H.G. Wellsa pod tytułem Wojna Światów. Muzyczne interwencje i relacja „na żywo” z lądowania Marsjan na Ziemi osadzone zostały w atmosferze społecznego niepokoju, lęku i poczucia zagrożenia bezpieczeństwa. Stanu, który współcześnie wraca, tylko w innej odsłonie – problemy ekologiczne, mowa nienawiści, prawa mniejszości narodowych, osób LGBTQ. Mierząc się z nimi, poeci, reżyserki, muzycy, aktorki i performerzy spróbują nadać nową tożsamość formie słuchowiska.
Miejscem realizacji i nagrań jest Studio Eksperymentalne Radia Kapitał, które działa jako forma stałej rezydencji w teatrze Komuna Warszawa.
Zespoły:
- Grzegorz Jaremko, Weronika Lewandowska, Justyna Banaszczyk (FOQL), Filipka Rutkowski, Pat Dudek, Taras Gembik, Jolaś Anioł, Justyna Wasilewska, Konrad Kurowski (12.06)
- Marcin Liber, Xawery Stańczyk, Robert Piernikowski, Jacek Beler (19.06)
- Katarzyna Minkowska, Sara Szamot, Maria Halber, Martyna Basta, Iza Dudziak, Joanna Połeć (26.06)
- Agnieszka Jakimiak, Jaś Kapela, Kuba Ziołek, Justyna Wasilewska, Janek Sobolewski (04.09)
- Małgorzata Wdowik, Andrej Chadanowicz, Rafał Ryterski (11.09)
Zespół kuratorski: Diana Krawiec (Dobromiła Dobro), Arkadiusz Gruszczyński, Grzegorz Laszuk
Identyfikacja wizualna: Michał Siciński
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa i powstał w wyniku programu partnerstwa miejskiej instytucji kultury – Staromiejskiego Domu Kultury i organizacji pozarządowej – Stowarzyszenia Radio Kapitał.