grafika ilustracyjna
45 minut
RADIO-TEATR 2022: SŁUCHOWISKO „PRYZMAT”
Loading
/

PRYZMAT to poemat, który rozbija się w tęczę. To historia odradzania się miasta i poszukiwania w nim bezpiecznych przestrzeni. To notatki ze wspomnień osób queer: coming outów, performansów, postaw aktywistycznych i procesu budowania w sobie siły do wolności.

W dźwiękowej wędrówce przez miasto słyszymy głosy queerowej wspólnoty (Filipka Rutkowski, Taras Gembik, Jolaś Anioł, Konrad Kurowski), syreni śpiew (Pat Dudek) oraz opowieść przewodniczki (Justyna Wasilewska), która prowadzi nas w miejsca z życia queer Warszawy od wczesnych lat dwutysięcznych do roku obecnego.
Autorką scenariusza jest Weronika Lewandowska, która bazowała na własnych wspomnieniach i artystycznym researchu (szczególne podziękowania dla Rity Müller i Kamila Kuhra). Muzykę oraz ilustracje dźwiękowe skomponowała Justyna Banaszczyk/FOQL. Całość wyreżyserował Grzegorz Jaremko.

Na zdjęciu Jolaś Anioł, fot. Holoputi

Nagrania odbyły się w Studiu Eksperymentalnym Radia Kapitał w teatrze Komuna Warszawa (realizacja dźwięku i mastering: Adam Jankowski). Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa w ramach funduszu instytucji kultury.
Zespół kuratorski: Diana Krawiec/Dobromiła Dobro, Arkadiusz Gruszczyński, Grzegorz Laszuk.

///

RADIO-TEATR 2022

Eksperymentalny teatr radiowy, współczesne spoken word, poetyckie radiosłuchowisko, soundtrack współczesności? To wszystko próby opisania tego, co Radio Kapitał i Staromiejski Dom Kultury, we współpracy z zaprzyjaźnionymi artystami i artystkami, stworzą w tym roku. Premierowe odsłuchy zaplanowane zostały na 12, 19 i 26 czerwca, 4 i 11 września 2022 r. oraz w trakcie festiwali muzyki współczesnej i eksperymentalnej.

Pierwsze słuchowisko na antenie radia wyemitowała w 1938 roku stacja CBS. Była to adaptacja powieści H.G. Wellsa pod tytułem Wojna Światów. Muzyczne interwencje i relacja „na żywo” z lądowania Marsjan na Ziemi osadzone zostały w atmosferze społecznego niepokoju, lęku i poczucia zagrożenia bezpieczeństwa. Stanu, który współcześnie wraca, tylko w innej odsłonie – problemy ekologiczne, mowa nienawiści, prawa mniejszości narodowych, osób LGBTQ. Mierząc się z nimi, poeci, reżyserki, muzycy, aktorki i performerzy spróbują nadać nową tożsamość formie słuchowiska.

Miejscem realizacji i nagrań jest Studio Eksperymentalne Radia Kapitał, które działa jako forma stałej rezydencji w teatrze Komuna Warszawa.

Zespoły:

  1. Grzegorz Jaremko, Weronika Lewandowska, Justyna Banaszczyk (FOQL), Filipka Rutkowski, Pat Dudek, Taras Gembik, Jolaś Anioł, Justyna Wasilewska, Konrad Kurowski (12.06)
  2. Marcin Liber, Xawery Stańczyk, Robert Piernikowski, Jacek Beler (19.06)
  3. Katarzyna Minkowska, Sara Szamot, Maria Halber, Martyna Basta, Iza Dudziak, Joanna Połeć (26.06)
  4. Agnieszka Jakimiak, Jaś Kapela, Kuba Ziołek, Justyna Wasilewska, Janek Sobolewski (04.09)
  5. Małgorzata Wdowik, Andrej Chadanowicz, Rafał Ryterski (11.09)

Zespół kuratorski: Diana Krawiec (Dobromiła Dobro), Arkadiusz Gruszczyński, Grzegorz Laszuk

Identyfikacja wizualna: Michał Siciński

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa i powstał w wyniku programu partnerstwa miejskiej instytucji kultury – Staromiejskiego Domu Kultury i organizacji pozarządowej – Stowarzyszenia Radio Kapitał.