(ARCH.) RADIO-TEATR 2022 

Eksperymentalny teatr radiowy, współczesne spoken word, poetyckie radiosłuchowisko, soundtrack współczesności? To wszystko próby opisania tego, co Radio Kapitał i Staromiejski Dom Kultury, we współpracy z zaprzyjaźnionymi artystami i artystkami, stworzyli w tym roku. 

Pierwsze słuchowisko na antenie radia wyemitowała w 1938 roku stacja CBS. Była to adaptacja powieści H.G. Wellsa pod tytułem Wojna Światów. Muzyczne interwencje i relacja „na żywo” z lądowania Marsjan na Ziemi osadzone zostały w atmosferze społecznego niepokoju, lęku i poczucia zagrożenia bezpieczeństwa. Stanu, który współcześnie wraca, tylko w innej odsłonie – problemy ekologiczne, mowa nienawiści, prawa mniejszości narodowych, osób LGBTQ. Mierząc się z nimi, poeci, reżyserki, muzycy, aktorki i performerzy spróbują nadać nową tożsamość formie słuchowiska. 

Miejscem realizacji i nagrań było Studio Eksperymentalne Radia Kapitał, które działa jako forma stałej rezydencji w teatrze Komuna Warszawa. 

Zespoły: 

1. Grzegorz Jaremko, Weronika Lewandowska, Justyna Banaszczyk (FOQL), Filipka Rutkowski, Pat Dudek, Taras Gembik, Jolaś Anioł, Justyna Wasilewska, Konrad Kurowski (12.06) 
2. Marcin Liber, Xawery Stańczyk, Robert Piernikowski, Jacek Beler (19.06) 
3. Katarzyna Minkowska, Sara Szamot, Maria Halber, Martyna Basta, Iza Dudziak, Joanna Połeć (26.06) 
4. Agnieszka Jakimiak, Jaś Kapela, Kuba Ziołek, Justyna Wasilewska, Janek Sobolewski (04.09) 
5. Małgorzata Wdowik, Andrej Chadanowicz, Rafał Ryterski (11.09) 

Zespół kuratorski: Diana Krawiec (Dobromiła Dobro), Arkadiusz Gruszczyński, Grzegorz Laszuk 

Identyfikacja wizualna: Michał Siciński 

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa i powstał w wyniku programu partnerstwa miejskiej instytucji kultury – Staromiejskiego Domu Kultury i organizacji pozarządowej – Stowarzyszenia Radio Kapitał

Słuchowiska można odsłuchać na stronie Radia Kapitał: https://radiokapital.pl/shows/radio-teatr-2022/ 

1 obraz w galerii artykułu (ARCH.) RADIO-TEATR 2022 
1 / 1