(arch.) „TRÓJWYMIAROWOŚĆ” - arteterapeutyczny warsztat doskonalący

W naszej wiosennej propozycji doskonalenia umiejętności arteterapeutycznych chcemy skupić się na osobistym uwrażliwieniu na twórczość, tworzeniu własnej wizji artystycznej i swobodzie interpretacji.
Tytuł „Trójwymiarowość” odnosi się do wielu wymiarów, z którymi chcemy pracować.
Z jednej strony mamy na myśli techniki plastyczne, które albo mają formę rzeźby, instalacji, albo kryją w sobie głębię trzech wymiarów, choć mamy do czynienia z kartką papieru. Z drugiej strony chcemy zwrócić uwagę na wielowymiarowość myśli, które mnożą się geometrycznie w naszych głowach. A do tego jeszcze lustrzane odbicia między naszymi myślami i uczuciami/emocjami.

Stąd do udziału zachęcamy każdego dorosłego, chcącego na chwilę oderwać się od codzienności, chcącego złapać oddech w kontakcie z samym sobą poprzez sztukę; poszukującego uzupełnienia wiedzy i umiejętności zawodowych.

Najważniejszym celem spotkania jest wgląd we własne doznania artystyczne.
Będziemy :
(1) wzbogacać myślenie przestrzenne i percepcję wizualną;
(2) analizować sposoby myślenia o sobie i innych;
(3) badać poczucie sprawstwa;
(4) budować wiarę w umiejętności i uważność wobec siebie.

Poprzez praktyczne ćwiczenia udoskonalimy techniczne, metodyczne umiejętności pracy arteterapeutycznej z wykorzystaniem wybranych technik plastycznych:

  1. RAYOGRAFIA - technika wykonywania obrazów na materiale światłoczułym bez użycia aparatury fotograficznej.
    Czeka nas wykonanie autoportretu z przedmiotów, które „mamy w zasięgu ręki”. Kompozycje przedmiotów na papierze uruchomią wyobraźnię, pozwalają dokonywać śmiałych interpretacji.
    Obraz, który uzyskamy na papierze to rayografia, fotogram, luksografia- różne nazwy techniki fotograficznej, która wywodzi się z początków fotografii, bywają różne.
  2. LALKA - rodzaj rzeźby.
    Wykonamy lalkę konstruując pełną rzeźbę. Zbudujemy konstrukcję, wyrzeźbimy głowę, ulepimy rączki, uszyjemy kostium. Stworzymy super-bohatera, alter-ego, przyjaciela? Zbadamy stosunek do człowieka, uważności wobec siebie.
  3. FROTAŻ - technika odciskania faktury dowolnych przedmiotów na papierze.
    Technika użyta, jako metoda artystyczna po raz pierwszy w latach ’20, XX wieku przez Maxa Ernsta. Nam posłuży do przełamywania schematów myślowych. Podobnie jak w rayografii zobaczymy ile jest przypadku, a ile naszego celowego, zaplanowanego efektu (czyli, co z tym poczuciem sprawstwa?)
  4. „BABIE LATO”- terapeutyczna instalacja przestrzenna.
    Poeksperymentujemy z relacjami między osobami, człowiekiem a przestrzenią i przedmiotami, człowiekiem a wydarzeniami.

Zajęcia prowadzi dr Anna Zielińska - pedagog, artystka, rzeźbiarka. Wykładowczyni na studiach podyplomowych Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie: komunikacja interpersonalna, psychorysunek, rzeźba, arteterapia, rysunek, socjoterapia. W Staromiejskim Domu Kultury prowadziła 3 edycje Kursu Arteterapii (100-godzinne) oraz współprowadzi kolejną edycję Kursu Bajkoterapii.

ZAPRASZAMY na jedno weekendowe spotkanie warsztatowe (10h)

Termin: 22-23 kwietnia 2023. w godzinach 10.00-15.00.
Miejsce: Staromiejski Dom Kultury, Rynek St. Miasta 2. Warszawa.

Inwestycja/Opłata: 220zł

Prosimy zapisywać się do dnia 14.04.2023 r. przez formularz:

Kontakt z koordynatorką Małgorzatą Graczyk
e-mail: malgorzata.graczyk@sdk.pl
tel. 501 754 916

///

1 obraz w galerii artykułu (arch.) „TRÓJWYMIAROWOŚĆ” - arteterapeutyczny warsztat doskonalący
1 / 1