Adam Michnik i Andrzej Friszke opowiadają o Krzywym Kole

3.11.21 / G.19:00

Środa, 3 listopada 2021 o 19:00
Wydarzenie online

Z Adamem Michnikiem i prof. Andrzejem Friszke porozmawia Agata Szczęśniak (Oko.press)

W 1962 roku w Staromiejskim Domu Kultury powstał Klub Poszukiwaczy Sprzeczności. 7 lat wcześniej w tym samym miejscu zaczął działać Klub Krzywego Koła, w którym dyskusje prowadzili m.in. Władysław Bartoszewski, Leszek Kołakowski, Paweł Jasienica, Tadeusz Kotarbiński, Stefan Kisielewski, Melchior Wańkowicz i Jan Józef Lipski.

Wykładowcami Klubu Poszukiwaczy Sprzeczności byli m.in. Bronisław Baczko, który mówił na temat „Historii i jednostki”, Zygmunt Bauman, odpowiadający na pytanie „Czym jest społeczeństwo?”. Z wykładem o ideałach gospodarczego socjalizmu pojawiał się Włodzimierz Brus, Bronisław Minc mówił o klasach społecznych, Andrzej Walicki o społeczeństwie i jednostkach, a Janusz Kaczyński o sensie życia w chrześcijaństwie. Po każdym wykładzie odbyła się dyskusja.

Młodzi ludzie spotykający się w Staromiejskim Domu Kultury zadawali pytania o współczesną kondycję państwa, wyzwania stojące przed społeczeństwem, rolę jednostki w historii i dialog z katolicyzmem. Podczas zebrań Klubu wykluwała się wizja opozycji demokratycznej i współczesnej Polski.

Adam Michnik, założyciel Klubu, i prof. Andrzej Friszke, badacz PRL-u, opowiedzą Agacie Szczęśniak o latach 50. i 60., młodej inteligencji i współczesnych oddolnych ruchach oporu.

Wydarzenie towarzyszy wystawie "Krzywe Koło".

Informacja na Fb: https://www.facebook.com/events/1023942905007370/

1 obraz w galerii artykułu Adam Michnik i Andrzej Friszke opowiadają o Krzywym Kole
1 / 1