3.8.2024 (sobota), 12:00-15:00
Drugie „A” w ramach parasolu LGBTQIAA+ oznacza osobę sojuszniczą — być może taką, która stanowi wsparcie w ciągłym wysiłku, działaniu lub walce.
Becoming Ally* bada rejestry praktyczne, teoretyczne, twórcze, a także wyobraźnię i doświadczenia osób sojuszniczych. Skupiona na ruchu praktyka zwraca uwagę na rozwój umiejętności miękkich i gotowość ciała do zajęcia stanowiska w razie potrzeby. W trakcie warsztatów skupimy się na potencjale organizmu w udzielaniu i otrzymywaniu wsparcia zarówno w grupie, jak i indywidualnie. Zastanowimy się jak może wyglądać ucieleśnianie form sojuszu. Pomyślimy i zapiszemy jakiego rodzaju queerowego aliansu potrzebujemy w indywidualnym oraz szerszym kontekście. Otworzymy się na relację z otaczającą nas rzeczywistością. Wspólne działanie obejmie improwizację zespołową, zabawę, kolektywne czytanie i improwizację kontaktową.
*Becoming Ally to praktyka ruchowa współtworzona z grupą osób ze stowarzyszenia „My, Rodzice” w Lublinie, służącej wsparciu matek, ojców, babć i dziadków osób ze społeczności LGBTQIAA+. Regularne spotkania są przestrzenią, w której rodzice mogą otwarcie dzielić się swoimi historiami, służąc zrozumieniu społeczności, która mierzy się z różnego rodzaju sytuacjami. Dodatkowo praktyka ta przeprowadzona była w formach warsztatowych m.in w QUEERCIRCLE, Central Saint Martins, Uniwersytecie Roehampton, Londyńskiej Szkole Tańca Współczesnego oraz wyjazdowych spotkaniach Europejskiej Fundacji Kultury z osobami pracującymi w miejskich bibliotekach z całej Europy.
Ograniczona liczba miejsc / obowiązują zapisy pod adresem: kaja.werbanowska@sdk.pl / kinga.cieplinska@sdk.pl Wydarzenie otwarte jest dla wszystkich osób pełnoletnich.
Wydarzenie towarzyszy wystawie MARIAŻ / TIES THAT BIND (link otwiera się w nowej zakładce przeglądarki)
Dialogiczna prezentacja prac Viktoryia Hrabennikavej i Kamila Wesołowskiego trwa do 7.09.2024.
Galeria Promocyjna, Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2
Filip Kijowski (on/jego) — performer, choreograf i tancerz. Pomysłodawca i założyciel queerowej Biblioteki Azyl w lubelskiej Galerii Labirynt. Facylitator wielu procesów warsztatowych. W zależności od kontekstu bada czynniki sprzyjające tworzeniu ucieleśnionej wspólnotowości i poszukiwania form sojuszu. Studiuje MA Dance: Participation, Communities, Activism w The Place — London Contemporary Dance School. Pokazywał swoje prace m.in. w Bangkok Art and Cultural Centre, Galerii Narodowej w Pradze, Zachęcie — Narodowej Galerii, Festiwalu HER DOCS, Biennale Sztuki Współczesnej w Szwecji i Rebel Art Space w Bangkoku.