Dekolonizacja wiedzy, władzy i umysłu – wykład – zaproszenie do rozmowy

23.3.21 / G.18:30

Wtorek 23 marca 2021 o godz.18.30 prowadzący Magda Bodzan
Zoom Link: https://zoom.us/j/94404840210pwd=dEM5ajJlMU9CNVZ1WXpqaFkwa2xidz09#success
Meeting ID: 944 0484 0210
Passcode: 104466

Opis spotkania:

Dekolonizacja stała się ostatnio ważnym hasłem w ruchach społecznych w wielu miejscach na świecie. Ma na celu przeciwstawienie się trwającemu wpływowi kolonializmu na wiedzę, zrozumienie i współczesne społeczeństwo. Jest także ważnym elementem zmiany w edukacji. Wysiłki w celu zbadania własnego historycznego współudziału w przemocy rasowej i kolonialnej podejmuje coraz więcej instytucji edukacyjnych, w tym uniwersytety.

Krytyka dekolonialna wskazuje, że uwzględnianie perspektyw rdzennych i marginalizowanych jest niewystarczającą praktyką, by przerwać ciągłość współczesnych systemów kolonialnych. W wielu przypadkach brakujące perspektywy są selektywnie angażowane, umacniając istniejące relacje władzy; w innych są uromantycznianie i formułowane tak, jakby oferowały model uniwersalnego, z góry określonego alternatywnego systemu.

Rosnące zainteresowanie dekolonizacją stwarza liczne możliwości angażowania się w rozmowy na temat przyszłości wolnej od kolonialnej spóścizny. Nie istnieje jeden model działania, który można przyjąć i nim podążać. Ten wykład to zaproszenie do relfeksji na temat praktyk, które można określić mianem dekolonialnych, w naszym kontekście kulturowym.

Prowadzenie: Magda Bodzan – antropolożka, działaczka społeczna, trenerka edukacji globalnej. Obecnie prowadzi badania dotyczące procesu odzyskiwania pamięci i tworzenia wiedzy o obozie uchodźczym na wyspie Tubabao na Filipinach, zamieszkiwanym w latach 1949-51 przez Białych Rosjan.

Fot-źródło-Flick/wiredforlego

1 obraz w galerii artykułu Dekolonizacja wiedzy, władzy i umysłu – wykład – zaproszenie do rozmowy
1 / 1