Czy Węgry będą znowu demokracją?

27.9.21 / G.19:00

/ Spotkanie czwarte /

27 września, godz. 19:00-20:00
Online w Facebook Live

Czy Węgry będą znowu demokracją? / Will Hungary be a democracy again?

Organizatorzy: Staromiejski Dom Kultury
Patronat medialny: Archiwum Osiatyńskiego, OKO.press

Rządzone od ponad dekady przez Viktora Orbana Węgry w międzynarodowych rankingach nie są już uznawane za demokrację. Państwo to Fidesz, czyli partia rządząca. Orbanowi udało się zmienić konstytucję, przeprowadzić zmiany w sądownictwie, podporządkować publiczne i prywatne media, wykupując lub zduszając te krytyczne. Kraj trawi wielka korupcja za unijne pieniądze, politolodzy mówią o „państwie mafijnym”, w którym bogaci się dwór premiera i jego zwolennicy. Kurczy się przestrzeń dla działania organizacji społecznych, z Budapesztu wyrzucono najlepszy, prywatny Uniwersytet Środkowoeuropejski, który przeniósł się do Wiednia. Władza podsyca nienawiść, strasząc uchodźcami, bezdomnymi, prowadzi nagonkę na lesbijki, gejów, osoby biseksualne i transpłciowe. I wygrywa kolejne wybory.

Czy 2022 rok przyniesie polityczne przesilenie?

Porozmawiamy o tym z prawniczką Martą Pardavi z węgierskiego Komitetu Helsińskiego, najważniejszej niezależnej organizacji zajmującej się prawami człowieka i praworządnością na Węgrzech.

W 2019 roku Politico Europe uznało Martę Pardavi za jedną z 28 osób, które zmieniają Europę. Za swoją działalność na rzecz praw człowieka została też uhonorowana nagrodami 2018 William D. Zabel Human Rights Award oraz Civil Rights Defender of the Year 2019 Award.

Spotkanie poprowadzi Anna Wójcik, badaczka w Polskiej Akademii Nauk i dziennikarka OKO.press pisząca o prawie i polityce.

Spotkanie odbędzie się w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.

Będzie transmitowane na żywo na Facebooku Staromiejskiego Domu Kultury i OKO.press.

Opis wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/357284036123478/

1 obraz w galerii artykułu Czy Węgry będą znowu demokracją?
1 / 1