Dyskusyjny Klub Czytelniczy: książki z Ukrainy | Tamara Duda, Córeczka

25.5.22 / G.18:30

Zapraszamy na dyskusyjny klub czytelniczy poświęcony literaturze ukraińskiej. Będzie to okazja do zapoznania się z książkami autorek i autorów z Ukrainy, które zostały przełożone na język polski. Skoncentrujemy się tekstach nowszych, ale także na starszych, klasycznych. Poznamy buntowników i klasyczki, feministki i piszących botaników. Przeczytane lektury będą pretekstem do rozmowy także o historii i kulturze Ukrainy.
Założeniem dyskusyjnego klubu czytelniczego poświęconemu literaturze ukraińskiej jest z jednej strony chęć poznania kultury naszych sąsiadów, a z drugiej - znalezienie przestrzeni na swobodną, niespecjalistyczną, nieformalną, a jednak angażującą rozmowę o przeczytanych lekturach. Spotkania mają charakter inkluzywny - dedykowane są osobom w różnym wieku, z różnych grup społecznych i zawodowych. Dyskutujemy nieformalnie z zachowaniem szacunku dla współrozmówców i współrozmówczyń.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu (każdy ostatnia środa miesiąca) w Staromiejskim Domu Kultury (Rynek Starego Miasta 2, Warszawa). Udział w spotkaniach jest bezpłatny.
Obowiązują zapisy: Arkadiusz.gruszczynski@sdk.pl

Prowadzenie: Urszula Pieczek - ukrainistka i polonistka. Redaktorka, autorka, tłumaczka, producentka podcastów. Promotorka kultury ukraińskiej w Polsce. Współtwórczyni m.in. trójjęzycznego (polsko-ukraińsko-niemieckiego) czasopisma literackiego "Radar" (2009-2015). Pisze doktorat poświęcony nowoczesnej tożsamości ukraińskiej.

Program:

25 maja, godz. 18:30: Tamara Duda, Córeczka (tłum. Marcin Gaczkowski)

Kolejne spotkania:
- Serhij Żadan, "Internat" (tłum. Michał Petryk)
- Oksana Zabużko, "Badania terenowe nad ukraińskim seksem" (tłum. Katarzyna Kotyńska)
- Łesia Ukrainka, "Pieśń lasu" (tłum. Florian Nieuważny)
- Taras Prochaśko, "Niezwykli" (tłum. Renata Rusnak)
- "Stepowa legenda. Antologia ukraińskiej małej formy prozatorskiej" (pod red. Oli Hnatiuk i Larysy Szost)

1 obraz w galerii artykułu Dyskusyjny Klub Czytelniczy: książki z Ukrainy | Tamara Duda, Córeczka
1 / 1