27 lipca w ramach naszego cyklu porozmawiamy o książce Oksany Zabużko "Badania terenowe nad ukraińskim seksem" (tłum. Katarzyna Kotyńska).
Manifest feminizmu. „Badania terenowe nad ukraińskim seksem” to jedna z najgłośniejszych powieści ostatnich dekad. Oksana Zabużko określiła ją mianem ukraińskiej psychoanalizy narodowej, prowokującej do dyskusji o kompleksach i sytuacji kobiet w postsowieckim społeczeństwie.
Jedna z najgłośniejszych powieści ostatnich dekad uznana za manifest feminizmu i wiwisekcję postkomunistycznej Ukrainy. Wydana po raz pierwszy w 1996 roku powieść „Badania terenowe nad ukraińskim seksem”, którą sama Oksana Zabużko określiła mianem psychoanalizy narodowej, szybko stała się ukraińskim bestsellerem i zyskała międzynarodowy rozgłos. Jej bohaterka, poetka i wykładowczyni, z dystansu amerykańskiego uniwersytetu przygląda się swojej poturbowanej przez historię ojczyźnie, Ukrainie, ale i sobie samej, uwikłanej w trudną relację, przeszłość i własne ograniczenia.W hybrydycznej narracji Zabużko pokazuje, jak lata totalitaryzmu odcisnęły piętno na intymnych relacjach, skazując je na bylejakość i stereotypowość ról. Drapieżnym, gęstym od emocji językiem opowiada o walce, jaką jej bohaterka musi stoczyć, by zawalczyć o siebie, a także o pracy, jaką musi wykonać jej zdegradowany mentalnie i kulturowo kraj. „Badania terenowe nad ukraińskim seksem” – budzące liczne kontrowersje w momencie wydania – z upływem czasu stały się współczesną klasyką i zapoczątkowały falę nowej literatury pisarek, zwanych „córkami Zabużko”. Do dziś są najchętniej przekładaną, ukraińską powieścią prowokującą do dyskusji o ukraińskich kompleksach i sytuacji kobiet w postsowieckich społeczeństwie.
/////Zapraszamy na dyskusyjny klub czytelniczy poświęcony literaturze ukraińskiej. Będzie to okazja do zapoznania się z książkami autorek i autorów z Ukrainy, które zostały przełożone na język polski. Skoncentrujemy się tekstach nowszych, ale także na starszych, klasycznych. Poznamy buntowników i klasyczki, feministki i piszących botaników. Przeczytane lektury będą pretekstem do rozmowy także o historii i kulturze Ukrainy. Założeniem dyskusyjnego klubu czytelniczego poświęconemu literaturze ukraińskiej jest z jednej strony chęć poznania kultury naszych sąsiadów, a z drugiej - znalezienie przestrzeni na swobodną, niespecjalistyczną, nieformalną, a jednak angażującą rozmowę o przeczytanych lekturach. Spotkania mają charakter inkluzywny - dedykowane są osobom w różnym wieku, z różnych grup społecznych i zawodowych. Dyskutujemy nieformalnie z zachowaniem szacunku dla współrozmówców i współrozmówczyń.
Spotkania odbywają się raz w miesiącu (każdy ostatnia środa miesiąca) w Staromiejskim Domu Kultury (Rynek Starego Miasta 2, Warszawa). Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Obowiązują zapisy: Arkadiusz.gruszczynski@sdk.pl
Kolejne spotkania:
Łesia Ukrainka, "Pieśń lasu" (tłum. Florian Nieuważny)
Taras Prochaśko, "Niezwykli" (tłum. Renata Rusnak)
"Stepowa legenda. Antologia ukraińskiej małej formy prozatorskiej" (pod red. Oli Hnatiuk i Larysy Szost)
Prowadzenie: Urszula Pieczek - ukrainistka i polonistka. Redaktorka, autorka, tłumaczka, producentka podcastów. Promotorka kultury ukraińskiej w Polsce. Współtwórczyni m.in. trójjęzycznego (polsko-ukraińsko-niemieckiego) czasopisma literackiego "Radar" (2009-2015). Pisze doktorat poświęcony nowoczesnej tożsamości ukraińskiej.