Kiedy śnieg topnieje|Ala Kachuu|Nawet po śmierci- Festiwal HumanDoc w Staromiejskim Domu Kultury

3.12.21 / G.18:00

Festiwal HumanDoc i Staromiejski Dom Kultury zapraszają na pokazy filmowe, które odbędą się w piątek 3 grudnia w Sali Kameralnej Staromiejskiego Domu Kultury.

UWAGA z powodu zagrożenia epidemiologicznego i obostrzenia sanitarne, na projekcje w Staromiejskim Domu Kultury obowiązują zapisy - adres email: paulina.zajac@sdk.plWstęp tylko dla osób uprzednio zapisanych.


PLAN PROJEKCJI:

g. 18.00 – 19.00 – Kiedy śnieg topnieje
Dwoje ludzi. Dwa różne światy. On jest samotnikiem i pasterzem reniferów. Jego domem są pokryte śniegiem góry i tajga. Zależy tylko od siebie, ponieważ jego życie jest absolutną wolnością. Ona mieszka w Rzymie, prawie cały swój czas poświęca pracy i wyjeżdża tylko na krótkie urlopy. Ich światy są tak różne, że trudno sobie wyobrazić, że może ich coś łączyć. Ale oboje wiedzą, że życie szybko się zmienia.
Reżyseria: Aleksey Golovkov
Kraj: Rosja (2021)
Czas trwania: 62 min
Język: rosyjskig.

19.15 – 19.55 - Ala Kachuu
Sezim (19) marzy o spełnieniu swojego planu podjęcia studiów w stolicy Kirgistanu. Jadąc na egzamin umożliwiający edukację w oparciu o stypendium, zostaje porwana wgłąb lądu przez grupę młodych mężczyzn. Zostaje zmuszona do poślubienia nieznajomego młodego mężczyzny. Jeśli odmówi, grozi jej społeczne wykluczenie i stygmatyzacja. Rozdarta pomiędzy pragnieniem wolności, a ograniczeniami kultury kirgiskiej, Sezim desperacko szuka ucieczki.
Reżyseria: Maria Brendle
Kraj: Szwajcaria (2020)
Czas trwania: 38 min
Język: kirgijski


g. 20.10 –21.05 - Nawet po śmierci
Od początku kryzysu uchodźczego w 2014 r. prawie 20 000 osób zginęło podczas przekraczania Morza Śródziemnego, a także rzeki Evros wzdłuż granicy lądowej między Turcją a Grecją. Większość zmarłych została odnaleziona bez dokumentów, co sprawia, że identyfikacja jest niezwykle trudna, jeśli w ogóle możliwa. „Even after death” przedstawia sposób, w jaki koronerowie i eksperci medycyny sądowej radzą sobie z tym problemem w różnych częściach Grecji, a także ruch na rzecz opracowania uznanego na całym świecie systemu praw człowieka nawet po śmierci.
Reżyseria: Douglas F. Herman, Said Reza Hossini Adib
Kraj: Polska, Wielka Brytania (2020)
Czas trwania: 55 min
Język: angielski, grecki, farsi