Kłirowe warsztaty poetycko-choreograficzne „Poezja to nie luksus”

23.6 — 25.6.22

23 - 25.06.2022

„Poezja to nie tylko sen i wizja; to szkieletowa architektura naszego życia. Stanowi podwaliny pod przyszłe zmiany, pomost między naszymi lękami przed tym, czego nigdy wcześniej nie było”.
Audre Lorde (czarna lesbijka, feministka, poetka i aktywistka)

Jest wczesne lato, chcemy pisać wiersze, bawić się i kochać!

Artyst_ki Bartosz Jakubowski (X-Philes), Alka Nauman wraz z Galerią Promocyjną zapraszają wszystkie osoby kłirowe na dwudniowe warsztaty łączące pisanie poezji i choreografię, które zakończą się performensem w fioletowych rajstopach podczas warszawskiej Parady Równości 25.06.2022.

Chcemy by nasze działanie było ucieleśnieniem słów matronki naszego wydarzenia, którą jest Audrey Lorde. Wierzymy, że zarówno pisanie kłirowej poezji, publiczne dzielenie się nią, jak i wspólny taniec mają bardzo silny potencjał polityczny i transfomacyjny. Chcemy poezji na transparenty! Podczas warsztatów będziemy szukać inspiracji do naszych wierszy i tańców w ważnych dla naszej społeczności miejscach, takich jak - archiwum Lambdy Warszawa, karaoke w Klubie Galeria oraz w znanym z cruisingu „sex” parku przy ul. Książęcej. W planach jest także zrobienie transparentów z wierszy i wspólny przemarsz, który zakończy się luźnym performensem choreograficzno-poetyckim (w fioletowych rajstopach) podczas warszawskiej Parady Równości.

Plan warsztatów:

1. 23.06.22, 18:00 - 21:00, Archiwum Lambdy Warszawa, Żurawia 24A,
21:30 - (do kiedy kto_sia chce), Klub Galeria, Plac Mirowski 1

Pierwszy dzień warsztatów spędzimy w archiwum Lambdy Warszawa, gdzie pośród wybranych materiałów oddamy się różnym zabawom zapoznawczo-poetyckim. Zależy nam by pisanie naszych wierszy wiązało się z cielesnym kontaktem z formacyjnym dla naszej kłir społeczności archiwum. Będziemy przerabiać, remiksować i się dezorientować. Po następne poetycko-taneczne inspiracje przeniesiemy się do klubu Galeria na karaoke.

2. 24.06.22, 17:00 - 20:00, „Sex” park przy ul.Książęcej (miejsce dokładnej zbiórki do ustalenia, w wypadku brzydkiej pogody Galeria Promocyjna, rynek Starego Miasta 2)

Drugi dzień rozpoczniemy od wspólnej relaksacji i ćwiczeń somatycznych w „Sex” Parku przy ul.Książęcej, by później przejść do części łączącej pracę z powstałymi podczas pierwszego dnia wierszami i ruchem. Zależy nam by na każdym etapie pracy nad tekstem włączać ciało. Ostatnim etapem warsztatów będzie tworzenie transparentów.

Tego dnia także wspólnie ustalimy w jakiej formie wszystkie osoby uczestniczące chciałyby się podzielić swoimi wierszami podczas performensu po zakończeniu Parady Równości.

3. 25.06.2022

Wspólne wyruszenie na Paradę Równości (punkt zbiórki zostanie ustalony podczas warsztatów)

Limit osób uczestniczących: 10

ZGŁOSZENIA: galeriapromocyjna@sdk.pl


Alka Nauman (ur. 1992)
Mieszka i pracuje pomiędzy Warszawą i Londynem. Jest interdyscyplinarną artystką łączącą choreografię, sztuki wizualne, teatr i aktywizm. Interesuje ją cielesne wykorzystywanie absurdu, ekscesu i codziennych grotesek jako strategii walki z patriarchalno-faszystowskim-heteromatrixem. Tworzy spektakle, performense, instalacje, video i protest tańce. Uczy się jak zapewniać bezpieczne i niehierarchiczne przestrzenie w pracy twórczej, była współorganizatorką Pierwszego Oddolnego Kongresu Tańca przeciwko przemocy (listopad 2021). Alka jest absolwentką choreografii w London Contemporary Dance School, i Etnologii oraz Antropologii Kulturowej na UW. Studiowała także w Instytucie Kultury Polskiej na UW.

Bartosz Jakubowski (ur.1994)
Mieszka i pracuje w Warszawie, studiuje fotografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Laureat Stypendium Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2021). Inicjator, producent i kurator projektu X-Philes (2021–) upowszechniającego queerową poezję. Od 2019 roku praktykuje kontakt improwizację oraz improwizację ruchową, która staje się coraz ważniejszym elementem jego twórczości.

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/1G8nv8e83

1 obraz w galerii artykułu Kłirowe warsztaty poetycko-choreograficzne „Poezja to nie luksus”
1 / 1