Matyja: Demokracja i demokraci w miastach

31.5.21 / G.19:00

Spotkanie z Rafałem Matyją: demokracja i demokraci w miastach

Poniedziałek, 31 maja 2021 o 19.00
Online w Facebook Live

Matyja: Demokracja i demokraci w miastach i miasteczkach
Drugie spotkanie z cyklu: Demokracja: diagnoza i pomysły na naprawę

Historia miast to historia instytucji, aspiracji i polityki. Historyk, politolog i doradca polityczny prof. Rafał Matyja* w swojej najnowszej książce „Miejski grunt” (Karakter, 2021) dopowiada historię Polski ostatnich 250 lat. Przedstawia kluczowe momenty, zjawiska i procesy dla metropolii i mniejszych miast położonych w obecnych granicach Polski.
W drugim spotkaniu w cyklu „Demokracja: diagnoza i pomysły na naprawę” zapraszamy na rozmowę o politycznym potencjale mieszkańców i włodarzy miast i miasteczek oraz o ich roli w utrzymaniu i rozwoju demokracji w Polsce.
Polski metropolie rozrastają się spektakularnie dzięki migracji z wewnątrz i zza granicy. Jednak wybory nadal „wygrywa się w Końskich”. Obecna władza w „Polskim ładzie” obiecuje poszerzanie klasy średniej w całym kraju. Jednocześnie chce utrudnić samorządom dostarczanie usług publicznych obywatelom i obywatelkom. Do tego zapowiada kontynuację ideologiczno-autorytarnego kursu, bez niezależnych instytucji mogących ograniczyć jej zapędy. Przeciwko temu w 2020 roku protestowały setki tysięcy osób w całym kraju. Co na to odpowiada i może odpowiedzieć opozycja i sami obywatele i obywatelki?
Spotkanie poprowadzi Anna Wójcik, badaczka w Polskiej Akademii Nauk i dziennikarka OKO.press pisząca o prawie i polityce.

* Prof. Rafał Matyja - jest historykiem i politologiem. Był twórcą i wykładowcą Wydziału Studiów Politycznych i kierownikiem Zakładu Studiów Politycznych Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu oraz redaktorem naczelnym „Praktyki Politycznej”. Zasłynął jako twórca pojęcia i orędownik budowy IV Rzeczypospolitej. Ostatnio wydał „Wyjście awaryjne. O zmianie wyobraźni politycznej” (2018) i „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością” (2021). Był doradcą Szymona Hołowni w pierwszych miesiącach tworzenia się jego ruchu.

Organizatorzy: Wydawnictwo Karakter, OKO.press, Staromiejski Dom Kultury

Zdjęcie: Jakub Włodek

1 obraz w galerii artykułu Matyja: Demokracja i demokraci w miastach
1 / 1