MOWA NIENAWIŚCI. PREMIERA KSIĄŻKI XAWEREGO STAŃCZYKA

4.10.21 / G.19:00

4 października (poniedziałek) o godz. 19:00
barStudio - Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa

W Barze Studio z Xawerym Stańczykiem porozmawia Eliza Kącka. Po dyskusji zapraszamy na część muzyczną. Na scenie wystąpi zespół Czarty i DJ RACHEL.

Wiersze Xawerego Stańczyka łączą perspektywę społeczną, polityczną i osobistą. Nie są jednak – co dla mnie szczególnie ważne – publicystyczne. Stańczyk wielokrotnie zabiera „głos w sprawie”, lecz niczego nie narzuca. Jego utwory są gniewne i przenikliwe, lecz przy tym niepozbawione współczucia i współodczuwania. Autor bowiem zawsze stoi po stronie słabszych i skrzywdzonych. Przeszłość łączy się tu z teraźniejszością, w ciemnej materii miasta pojawiają się znienacka prześwity, krzyk ustępuje milczeniu, a podmiejskie pejzaże zazieleniają zimny, czarny i trupi krajobraz. / Urszula Honek

Wydawcą książki jest Staromiejski Dom Kultury.

Xawery Stańczyk – autor tomów poetyckich: nominowanego do Nagrody Literackiej Nike Skarbu Piratów (2014) i Handluj z tym (2015), a także nominowanej do Nagrody Giedroycia monografii naukowej Macie swoją kulturę. Kultura alternatywna w Polsce w latach 1978–1996 (2018) na podstawie doktoratu uznanego przez Narodowe Centrum Kultury za najlepszą rozprawę doktorską z nauk o kulturze (2016). Wiersze i opowiadania publikował m.in. w „Lampie”, „Twórczości”, „Wakacie”, „Wyspie” i „Wizjach”. Laureat stypendium artystycznego m.st. Warszawy (2015) i stypendium poetyckiego Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie (2021). Pracuje jako badacz, wykładowca i redaktor.

Czarty to projekt powstały w kwietniu 2021. Do tej pory zagrał kilkanaście nocnych koncertów dla sąsiadów na Ursynowie i Żoliborzu i wypuścił EP Fermentacja. Członkowie to: Cezary Cybulski i Artur Radomyski. Duo gra muzykę z pogranicza różnych gatunków. Na swojej pierwszej epce łączy zimne syntetyczne brzmienia, a wszystko dopełnia tekstami, które poruszają się w estetyce poezji i post-rapu. Przy każdym koncercie duo prezentuje też nowe nieopublikowane kawałki. Tym razem przygotujcie się na najntisowy rave w czarcim stylu!

DJ RACHEL - połowa duetu muzycznego „KOSHER, HALAL, MELODRAMA”. Na codzień działa w Centrum Kultury Jidysz. Pasjonatka muzyki bliskowschodniej.

1 obraz w galerii artykułu MOWA NIENAWIŚCI. PREMIERA KSIĄŻKI XAWEREGO STAŃCZYKA
1 / 1