MUZYCZNA NOWOCZESNOŚĆ W ZAMBII

21.7.21 / G.19:00

Zapraszamy na spotkanie w cyklu KULTURY I POSTACI AFRYKI.

21.07.2021 godz. 19.00 (online)

Spotkanie związane jest z wydaniem 40. numeru magazynu Glissando, dotyczącego muzyki z terytorium wyznaczonego przez trójkąt Kinszasa - Maputo – Nairobi, redagowanego przez dr Piotra Cichockiego.

Temat: MUZYCZNA NOWOCZESNOŚĆ W ZAMBII - BRZMIENIA I HISTORIE ZAMROCKA.
Wokół Glissando#40. Prowadzenie: Antoni Michnik

W latach 70. w pierwszych latach niepodległości zdekolonizowanej Zambii w miastach Prowincji Pasa Miedzionośnego (m.in. Kitwe, Ndola, Chingola) oraz stołecznej Lusace nastąpiła prawdziwa eksplozja gitarowej muzyki, łączącej na różne sposoby „zachodnie” rockowe brzmienia (od Deep Purple i Jethro Tull, po Cream i Jimmyego Hendrixa) oraz różne elementy lokalnych tradycji muzycznych. W ten sposób narodził się zamrock, napędzany przez dekret prezydenta Kennetha Kaundy (który co ważne sam jest gitarzystą) by 90% muzyki w radiu stanowiła muzyka powstająca w Zambii.

Historia zamrocka to opowieść o kilkudziesięciu wykonawcach, którzy wydawali płyty w przeciągu rozkwitu zjawiska. To opowieść o nagraniach, które dzisiaj są ponownie po latach odkrywane i wydawane. To również historia tragicznego losu środowisk zdziesiątkowanych przez epidemię AIDS. Ale także opowieść o muzykach, którzy w ostatnich latach po raz pierwszy zagrali międzynarodowe trasy. Przede wszystkim jest to jednak historia muzycznej nowoczesności w młodym państwie epoki dekolonizacji. 

Link do logowania:  https://us06web.zoom.us/j/82697707017?pwd=U0szZExZMVhtK09QMXNlWkhzUEllZz09
Meeting ID: 826 9770 7017
Passcode: 960837

1 obraz w galerii artykułu MUZYCZNA NOWOCZESNOŚĆ W ZAMBII
1 / 1