Nikt nie będzie umierał za moim płotem - kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej

28.11.22 / G.18:30

Zapraszamy na spotkanie online, które odbędzie się 28.11.2022 o godz. 18.30
Spotkanie będzie transmitowane live na profilu Facebook Staromiejskiego Domu Kultury

TEMAT SPOTKANIA:

Nikt nie będzie umierał za moim płotem

Kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej trwa. Od ponad roku, niemal codziennie mieszkanki i mieszkańcy Podlasia, którzy angażują się w pomoc odbierają sygnały ratunkowe. Pakują ciężkie, ważące po kilkadziesiąt kilogramów plecaki i idą w las, by nieść osobom migrującym przez Białoruś do Polski i dalej do Europy Zachodniej pomoc humanitarną. W plecakach są woda, jedzenie, podstawowe leki i środki higieny osobistej, ciepła i sucha odzież – wszystko, co pozwoli przetrwać kolejną noc w lesie lub kolejną wywózkę do Białorusi. Bo mimo, że od lipca nie obowiązuje tu zamknięta strefa, mimo że władza chwali się nowoczesną zaporą graniczną i mimo że media zaglądają tu coraz rzadziej – to kryzys humanitarny cały czas trwa. 

O tym, jak wygląda dziś sytuacja porozmawiamy z Fundacją Bezkres, którą tworzą mieszkanki i mieszkańcy Podlasia zaangażowani w pomoc osobom migrującym – uchodźcom i uchodźczyniom w podlaskich lasach – od samego początku kryzysu humanitarnego na polsko-białoruskiej granicy.

Spotkanie poprowadzi Bartosz Rumieńczyk – dziennikarz zajmujący się migracjami, uchodźstwem, prawami człowieka i prawami zwierząt. Przez pięć lat związany z redakcją Onetu, obecnie niezależny. Można go czytać na łamach „Tygodnika Powszechnego”, OKO.Press, Krytyki Politycznej, czy Wirtualnej Polski. Współtworzy projekt Historie o człowieku.

1 obraz w galerii artykułu Nikt nie będzie umierał za moim płotem - kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej
1 / 1