Po co nam dwusetna rocznica urodzin nieżyjącego poety?

6.12.21 / G.18:00

PONIEDZIAŁEK, 6 GRUDNIA 2021 O 18:00
Debata odbędzie się w Teatrze Ochoty.
Warszawa, ul. Mikołaja Reja 9

Rocznice i jubileusze są stałym elementem kulturalnego kalendarza państwowych i samorządowych instytucji. Parlament postanowił, że patronami mijającego roku zostało czterech nieżyjących literatów: Baczyński, Lem, Norwid i Różewicz. Z tej okazji odbyły się w Polsce i na świecie niezliczone debaty, rozmowy, konferencje, festiwale, lekcje i wystawy przybliżające ich twórczość i życie. Ukazały się nowe książki, nie tylko prezentujące ich dorobek literacki, ale też biografie. Do tego męskiego grona, w ramach warszawskich obchodów rocznicowych, Staromiejski Dom Kultury postanowił dołączyć urodzoną sto lat temu poetkę i tłumaczkę Julię Hartwig.
W świetle kończącego się roku i obliczu zapowiedzianych rocznic i jubileuszy roku następnego, postanowiliśmy zadać pytanie: po co tak hucznie obchodzić urodziny dawno zmarłych? Co i komu daje przypominanie o wybitnych osobach? Zastanowimy się, czy jest to fenomen kultury światowej, czy raczej element typowy dla polskiego myślenia o historii?

Do rozmowy o znaczeniu jubileuszy zaprosiliśmy pisarza Grzegorza Kasdepke, menadżerkę projektów kulturalnych Urszulę Kropiwiec oraz sekretarzynię Julii Hartwig i sekretarzynię polskiego PEN Clubu Annę Piotrowską. Rozmowę poprowadzi Justyna Czechowska.

1 obraz w galerii artykułu Po co nam dwusetna rocznica urodzin nieżyjącego poety?
1 / 1