PREMIERA SDK: Iryna Zahladko “TRÓJKĄCIE”

22.3.24 / G.19:00

Teatr Komuna Warszawa (ul. Emilii Plater 31)
godz. 19.00-22.00, 22 marca / piątek

Szukałam tych, do których należy moje ciało – potrzebowałam je pożyczyć na jeden dzień tylko dla siebie. Kiedy opytałam wszystkich, którzy mają do niego prawo, ten dzień dobiegł końca. / Iryna Zahladko / wiersz “Nawigacja” z tomu “TRÓJKĄCIE”

Program premiery:
19.00-19.30 - dj set i performans / Rayndu i Iryna Zahladko
19.40-20.00 - rozmowa o książce / Dobromiła Dobro i Iryna Zahladko
20.15-22.00 - disco-karaoke / prowadzenie Paweł Gawlik

Polityczność i interwencyjność poezji Iryny Zahladko realizuje się w sposób, do którego być może jeszcze nie przywykliśmy. Wrażliwość społeczna częściej ukrywa się w lekko zwichrowanej składni czy odmianie czasownika, czasem maskując się również oniryczną metaforyką, jak w Rodzaju męskim czy Śnie przed nekrologiem. Poetka udziela ślubu pozornie sprzecznym ze sobą rejestrom tak zwanego wiersza zaangażowanego i wiersza mocno zakorzenionego w tradycji gier językowych. Sądzę, że bez zgody na błąd i błądzenie nie byłoby to możliwe: błąd jest w końcu odejściem od założonej normy poprawnościowej, co go jednocześnie kłiruje i sytuuje w przestrzeni eksperymentu. - Anouk Herman

///

Iryna Zahladko – czesko-ukraińska pisarka, tłumaczka, autorka dwóch książek poetyckich w języku ukraińskim i jednej w języku czeskim. Niezależna kuratorka, performerka, uczestniczka kilku projektów artystycznych. Studiowała fizykę. Nazywa literaturę swoją pracą. Jest feministką. Fascynuje się wszystkimi językami słowiańskimi. Od 2019 roku mieszka w Pradze.

///

W czasie premiery zapewniamy poczęstunek ;)
Na miejscu książki będą w sprzedaży od godz. 19:00 do 21:00. Płatność kartą lub gotówką.

Dla niecierpliwych książka będzie w przedsprzedaży w naszym sklepie z poezją od 6.03 :)

1 obraz w galerii artykułu PREMIERA SDK: Iryna Zahladko “TRÓJKĄCIE”
1 / 1