Premiera SDK: Wasyl Stus "Czas twórczości / Dichtenszeit i listy do syna"

14.12.23 / G.19:00

Stus jest poetą granicy. Granica to chyba najmocniej obecny obraz, miejsce i stan Czasu twórczości. Paradoksalnie Stus podreśla jednak, że „życie to nie przekraczanie granic”. Za każdą pokonaną granicą pojawia się kolejna. Zresztą kiedy mowa o kondycji ludzkiej, the human condition, postęp jest ułudą. Człowiek zwraca się ku faktom egzystencjalnym, nie tylko się z nimi spotyka, lecz nimi jest: skończonością, ograniczonym czasem, wieczystym, bolesnym rozdarciem między sobą rzeczywistym a sobą upragnionym. Pozostać na granicy, przyjąć ją, istnieć w niej to odważny wybór. Stus bada siebie i zanurza się w „samowglądanie czy siebiewglądanie” (neologizmy Stusa) i z tego rodzi się „ty” w jego tekstach. /Z przedmowy Bohdana Tokarskiego.



Zapraszamy na premierę książki poetyckiej Wasyla Stusa!

Znajdują się w niej nieprzetłumaczone dotychczas na j. polski wiersze z części tomu Czas twórczości / Dichtenszeit oraz listy poety do syna – Dmytra Stusa. Książka ta jest pierwszą z trzech, które Staromiejski Dom Kultury planuje wydać do końca 2025 r. Wiersze przetłumaczył Jacek Podsiadło, listy Katarzyna Kotyńska.

W programie premiery (14.12.2023):

19.00-19.30 Performans

Czytanie wierszy: Artem Manuilov i Maria Severilova w j. polskim i j. ukraińskim
Kompozycje muzyczne: Emil Pietrzyk
Wizualizacje: Aleksandra Ołdak
Koncepcja i produkcja: Dobromiła Dobro

20.00 - 21.00 Rozmowa o książce

Prowadzenie: Marcin Gaczkowski

W premierze weźmie również udział Bohdan Tokarski, który publikację opatrzył przedmową.



Publikacja została sfinansowana ze środków m.st. Warszawy i powstała dzięki współpracy i pomocy ze strony StusCentre oraz syna poety, Dmytra Stusa.

Ilustracja: portret Wasyla Stusa, lata sześćdziesiąte, Donieck, archiwum prywatne Dmytra Stusa

1 obraz w galerii artykułu Premiera SDK: Wasyl Stus "Czas twórczości / Dichtenszeit i listy do syna"
1 / 1