„Poezja to nie tylko sen i wizja; to szkieletowa architektura naszego życia. Stanowi podwaliny pod przyszłe zmiany, pomost między naszymi lękami przed tym, czego nigdy wcześniej nie było” Audre Lorde (czarna lesbijka, feministka, poetka i aktywistka).
Już 26 września zapraszamy na premierę wyjątkowej książki poetyckiej - „Archiwum queerowej poezji” powstałej w wyniku współpracy kolektywu X-Philes i Staromiejskiego Domu Kultury.
Miejsce: Turnus na Wolskiej (ul. Wolska 46/48)
Publikujemy antologię ponad 80 tekstów poetyckich autorstwa osób, które chciały podzielić się swoim doświadczeniem queerowym. Są to teksty o różnej wartości poetyckiej - często czułe wyznania, fantazje, erotyki, ale też manifesty polityczne, głosy walki o tożsamość, język, czy komentarze do bieżących wydarzeń w Polsce. W publikacji znalazły się wiersze wszystkich, którzy wyrazili na to zgodę, żaden wiersz nie został wykluczony. Można powiedzieć, że to gest o charakterze wręcz rewolucyjnym. Publikacja podzielona jest na trzy części, z których każda zawiera teksty o innej tematyce: „XOXOXO” (relacje, miłość, zawód, seks, romans, odkrywanie seksualności), „Teka akt osobowych” (polityka, wydarzenia wokół aresztowania Margot i protestów, media o LGBT, przemoc oraz „Jestem jeziorem morzem kałużą” (tożsamość, język, nienormatywność, neuratywy, ciało, morfowanie). Tekstom towarzyszą prace wizualne, przygotowane zostały przez kolektyw, specjalnie na potrzeby antologii.
Kolektyw X-Philes (Rafał Domagała, Maja Gomulska, Bartosz Jakubowski, Gabriela Sułkowska) - nieformalna, działająca non-profit grupa artystek i badaczy pracujących nad stworzeniem archiwum poezji queer.