RADIO TEATR 2022 - SŁUCHOWISKO "WYJŚCIA"

26.6.22 / G.19:00

26.06.22 (niedziela) o godz. 19.00 na antenie Radia Kapitał
www.radiokapital.pl

Słuchowisko „Wyjścia” powstało na podstawie książek poetyckich „Przejścia” Marii Halber i „Ścisk” Sary Szamot. Muzykę oraz fonosferę skomponowała Martyna Basta. Całości nadawała kierunek i rytm Katarzyna Minkowska (reżyseria). Obydwa zbiory wierszy są swojego rodzaju zapisem spostrzeżeń i stanów emocjonalnych zderzonych z przestrzenią i przemijającym czasem. Ta przestrzeń - dźwiękowa i słowna - ulega nieustannym przekształceniom, zmienia swój stan skupienia, na przemian jest kojąca i opresyjna.

W słuchowisku wiersze przeplatają się ze sobą w jednym strumieniu narracyjnym i dźwiękowym, w którym dwa głosy na chwilę się ze sobą spotykają, żeby potem znów od siebie oddalić. Refleksyjne i skupione wiersze Halber wchodzą w dialog z bezpośrednimi i surowymi obrazami, które zapisuje Sara Szamot. Pomimo tych różnic, poetki spacerują po tym samym świecie, poszukując przejść i wyjść z niewygodnych miejsc, myśli, wewnętrznego i zewnętrznego ścisku. Tembry Izabelli Dudziak oraz Joanny Połeć przenikają się z brzmieniem nagrań terenowych, zarejestrowanych przez Martynę Bastę zarówno na ruchliwych ulicach, jak i tuż obok spokojnych strumieni. Ta dychotomia brzmień uzupełniona zostaje o dźwięki charakterystyczne dla praktyki twórczej kompozytorki - cytrę czy klawesyn.

fot. Martyna Basta

Nagrania odbyły się w Studiu Eksperymentalnym Radia Kapitał w teatrze Komuna Warszawa (realizacja dźwięku i mastering: Adam Jankowski). Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa w ramach funduszu instytucji kultury.
Zespół kuratorski: Diana Krawiec/Dobromiła Dobro, Arkadiusz Gruszczyński, Grzegorz Laszuk
Produkcja: Diana Krawiec/Dobromiła Dobro

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych słuchowisk i kalendarz premier: https://radiokapital.pl/shows/radio-teatr-2022/

1 obraz w galerii artykułu RADIO TEATR 2022 - SŁUCHOWISKO "WYJŚCIA"
1 / 1