Rozstrzygnięcie konkursu o Nagrodę Inicjatywy ENTRY 2025

31.3.25

Z radością ogłaszamy wyniki 22. edycji konkursu o Nagrodę Inicjatywy ENTRY.

Konkurs skierowany jest do absolwentek i absolwentów magisterskich studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i ma na celu umożliwienie samodzielnej działalności artystycznej młodym twórcom w okresie roku od uzyskania nagrody. Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 52 kandydatów. Wybrane osoby otrzymują nagrodę w wysokości 18.000,- zł, a także autorską wystawę prac w Galerii Promocyjnej, która podsumuje roczną działalność artystyczną laureatek.

Nagrodzone zostały:

Gabriela Piwar, za redefiniowanie „twórczości plenerowej”, poprzez procesualną i otwartą na różne perspektywy pracę z krajobrazem rzeki Parsęty i innymi siedliskami. Za tworzenie nowego języka artystycznego, który nie odcina się od dawnych technik, lecz je twórczo przepracowuje. Jej działania nie są jedynie zapisem relacji z miejscem, ale aktywną reinterpretacją jego materialności, historii i dynamiki. Mimo procesualnego charakteru, jej sztuka nie traci na formalnej sile – pozostaje wyrazista, estetycznie dopracowana i świadoma swojej materialności. Prace te otwierają nowe możliwości w myśleniu o sztuce, która nie tylko dokumentuje środowisko, ale wchodzi z nim w żywy, wielowymiarowy dialog.

oraz

Olga Truszkowska, za dojrzałość i odpowiedzialność w traktowaniu zarówno materii artystycznej, jak i przestrzeni, w której sztuka powstaje. Za wrażliwość na konteksty kształtujące sztukę oraz umiejętność osadzania osobistych niepokojów w szerszej perspektywie społecznej, która wykracza poza aktualności. Za odwagę w tworzeniu wymagających, formalnie nieoczywistych dzieł, które łączą autentyczność z poczuciem humoru.

Komisja zdecydowała także o przyznaniu wyróżnienia honorowego Piotrowi Maciejowskiemu.

Serdecznie gratulujemy!

///

Skład Komisji Konkursowej: 

Paweł Gieryński oraz Dariusz Wasylkowski - Fundatorzy Nagrody

Zuzanna Andruszko - Galeria Promocyjna
Kuratorka i badaczka sztuki, studentka studiów magisterskich Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Członkini kolektywu artystyczno-edukacyjnego zwykła dziewczyna. Współpracowała przy produkcji wystaw w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki oraz Domu Spotkań z Historią.

Kinga Cieplińska - Galeria Promocyjna
Producentka wystaw, kuratorka, historyczka sztuki, absolwentka Gender Studies IBL PAN oraz Zarządzania Instytucjami Kultury UKW. Pracowniczka SDK i Galerii Promocyjnej. W latach 2019-2023 związana z warszawską galerią lokal_30, współkuratorowała i produkowała wystawy w Polsce i za granicą.

prof. Artur Frankowski - ASP w Warszawie
Projektant, twórca krojów pism i kurator wystaw poświęconych projektowaniu graficznemu. Profesor na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Główne pola zainteresowania to teoria i praktyka projektowania graficznego, typografia, projektowanie książek i krojów pism. Na swoim koncie studio ma realizacje m.in. dla: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, BWA Wrocław, Moderna Museet Malmö i Van Abbemuseum. 

Alek Hudzik - MINT Magazine
Redaktor naczelny Mint Magazine. Dziennikarz kulturalny. Przez lata związany z redakcją tygodnika „Newsweek Polska”, „Vogue Polska”, „Notes na 6 Tygodni” „Forbes Women”, „Dwutygodnik”, „K Mag”, „Przekrój”, „Esquire” i „Aktivist”. Współautor tekstów w książkach My Art Guide, Polski Street Art i w przewodniku About Polska.

dr hab. Barbara Kowalewska, prof. uczelni - ASP w Warszawie
Projektantka wnętrz, specjalizuje się w wystawiennictwie. Absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1995). Dr hab. (2015); profesor Uczelni. Od 1998 roku pracuje na macierzystym Wydziale, gdzie od 2016 prowadzi Pracownię Wystawiennictwa. W roku akademickim 2014/15 prodziekan ds. studiów niestacjonarnych, w kadencji 2016–2020 prodziekan ds. studiów stacjonarnych, w kadencji 2020-2024 prorektor ds. studenckich i jakości kształcenia.

Katarzyna Roj - Galeria Dizajn BWA Wrocław
Zastępczyni dyrektora BWA Wrocław ds. Programu, Edukacji i Promocji, kuratorka i autorka wielu tekstów o kulturze materialnej. W latach 2009 – 2023 prowadziła program galerii Dizajn BWA Wrocław, w którym koncentrowała się min. na upowszechnianiu zagadnień związanych z projektowaniem spekulatywnym, odpornością, niesprawiedliwie rozłożoną konsumpcją oraz wykorzystaniem narzędzi projektowych w procesach adaptacji do zmiany klimatu. Kuratorka min. Żyjni, Zaświatów oraz wystawy-procesu Pole Regeneracji. Wrocławskie Pola Irygacyjne.  

prof. Andrzej Zwierzchowski - ASP w Warszawie
Artysta malarz, profesor sztuk plastycznych. Od 1990 roku prowadzi pracownię malarstwa i rysunku na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 80-tych aktywnie uczestniczył w ruchu artystów wystawiających poza oficjalnym obiegiem. Liczne wystawy indywidualne w kraju (Zachęta, Muzeum Narodowe we Wrocławiu) i udział w zbiorowych wystawach za granicą (Berlin, Paryż, Praga).  

Organizatorzy:
Inicjatywa ENTRY
Galeria Promocyjna
Staromiejski Dom Kultury
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Patroni medialni:
Mint Magazine
Magazyn Szum

1 obraz w galerii artykułu Rozstrzygnięcie konkursu o Nagrodę Inicjatywy ENTRY 2025
1 / 1