Spotkanie autorskie z Jasiem Kapelą w Księgarni „Lokator” w Krakowie

24.11.22 / G.19:00

24 listopada 2022 r. o godz. 19:00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Jasiem Kapelą w Księgarni „Lokator” w Krakowie (ul. Mostowa 1), wokół jego książki poetyckiej „Wojownik MDMA”.

„Wojownik MDMA” to najnowsza książka Jasia Kapeli. Składają się na nią wiersze napisane i opublikowane przez Jasia w poprzednich latach, a także nowe utwory.

Polubicie te wiersze. Lub nie.

"Co cię nie zabije, zostanie z tobą na zawsze" - tym zdaniem, włączonym we własne przeżycie, Jaś Kapela wygrywa nareszcie z Friedrichem Nietzschem. Aż szkoda, że nie może wyzwać Nietzschego na walkę. Bijatyka na ringu, bijatyka przez słowa - poezja to nie to samo co przemoc. To tylko rytuał. Agresja umieszczona na ringu tam właśnie zostaje, a siła, która tu rządzi, jest liryczna. Z tych wierszy płynie ulga, a MMA zmienia się z czasem w MDMA - i to też jest przyjemne. Co cię nie zabije, nigdy cię nie wzmocni, zapamiętasz? Nie jest to takie łatwe, choć łatwo to czytać. To jest opowieść o świecie po hejcie, z doznania hejtu i z odpowiedzi na przemoc idą tu słowa. Bez obciachu jest ta poezja i mówi rzeczy proste, w tym jej bezwstydność i siła kuglarska. Frazy biegają po głowie, jak gdyby w zwariowanym tańcu. / Marta Konarzewska

Jaś Kapela - poeta, pisarz, wegański wojownik, lewicowy influenser. Autor 12 książek, ostatnio wydał tom wierszy „Wojownik MDMA” oraz napisał poemat do słuchowiska "Hatefulness". Członek zespołu i redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej, zawodnik Prime Show MMA.

Spotkanie poprowadzi Jerzy Franczak - pisarz, eseista, literaturoznawca, profesor UJ, uczy na kierunkach Polonistyka antropologiczna, Kulturoznawstwo – Teksty Kultury oraz Twórcze pisanie. Autor opracowania krytycznego pism Witolda Gombrowicza (2010-2013) oraz paru rozpraw naukowych. Jako prozaik debiutował zbiorem opowiadań "Trzy historye" (2000), ostatnia jego publikacja to "Eksplozja" (2022).

Książka „Wojownik MDMA” ukazała się w czerwcu 2022 r. nakładem wydawnictwa Staromiejskiego Domu Kultury.

Książkę można kupić tutaj: https://sdk.pl/produkt/wojownik-mdma/

Grafika: M.Siciński

1 obraz w galerii artykułu Spotkanie autorskie z Jasiem Kapelą w Księgarni „Lokator” w Krakowie
1 / 1