17.05.2025 (sobota), godz. 18:00
Sala Kameralna i Galeria Promocyjna w Staromiejskim Domu Kultury
Zapraszamy na wieczór poetycki i oprowadzanie po wystawie Café Manekin.
Wystawa Zuzanny Kozłowskiej Café Manekin powstała w wyniku poznawania przez artystkę historii Staromiejskiego Domu Kultury. Klub artystyczny Manekin działający w kawiarni klubowej na parterze, a później w piwnicy Staromiejskiego Domu Kultury, organizował wieczory poezji i prozy młodych twórców, pokazy filmowe, debiuty piosenkarskie, muzyczne i recytatorskie.
W ramach Nocy Muzeów artystka i kuratorka, nawiązując do tradycji Klubu, zapraszają na wieczór poetycki poświęcony twórczości Marii Fabickiej-Choińskiej – malarki i aktorki, której artystyczny dorobek poznały, żyjąc w jej dawnym mieszkaniu.
Podczas wydarzenia będzie można spotkać ducha archiwum, nawiedzającego wystawę oraz ducha poetki, przemawiającego przez jej wiersze. Artystka i kuratorka, Zuzanna Kozłowska i Weronika Wojda, przyjmą rolę medium – recytując wiersze Marii Fabickiej-Choińskiej i oprowadzając uczestników po wystawie.
Maria Fabicka-Choińska (1930 - 2016) była wszechstronną artystką – aktorką, malarką i poetką – związaną z warszawskim środowiskiem awangardowym lat 50. i 60. XX wieku. Żona poety i scenarzysty Bogusława Choińskiego, z którym współpracowała artystycznie.
Aktywnie uczestniczyła w życiu artystycznym Teatru na Tarczyńskiej, który był miejscem eksperymentów teatralnych i artystycznych, współtworzonym przez Bogusława Choińskiego, Mirona Białoszewskiego, Lecha Emfazego Stefańskiego i innych artystów. Była aktorką i scenarzystką, występowała w spektaklach, takich jak „Ściana”, „Legenda o czerwonej bramie” i „Kolacja”.
Twórczość malarska Fabickiej-Choińskiej była pokazywała na wystawach indywidualnych: w 1968 w Galerii ZPAP w Warszawie, w 1972 w Galerii K w Sztokholmie oraz na wystawie poświęconej Mironowi Białoszewskiemu w 1999 w Galerii MiL przy Tarczyńskiej 12 w Warszawie. Artystka współpracowała także z warszawską Spółdzielnią Artystów Plastyków WZÓR, gdzie projektowała tkaniny dekoracyjne. Niewiele się zachowało z jej plastycznego dorobku, duża część została ukradziona w 1976 roku po wystawie w Sztokholmie.
Literacka spuścizna Marii zachowała się w prywatnym archiwum. Kilka jej wierszy przedrukowano z okazji wieczoru autorskiego w Klubie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Najpełniejsze opracowanie jej twórczości stanowi esej Agnieszki Karpowicz "Spotkania z nieznajomym. Słowa i obrazy Marii Fabickiej", a także wybór wierszy opublikowany w MiroFor 2023 / tom 3: „Gęściocha. Białoszewski nieosobny”, red. Agnieszka Karpowicz, Igor Piotrowski, współpraca Agnieszka Czerniak, słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2023.
FB: https://fb.me/e/35tOtHSO4 (link otwiera się w nowej zakładce przeglądarki)
///
Wystawa Zuzanny Kozłowskiej Café Manekin w Galerii Promocyjnej została zorganizowana w ramach Nagrody Inicjatywy ENTRY. Wystawa trwa do 31 maja 2025.