Ogłaszamy wyniki naboru do projektu na działania twórcze z kadrami kultury SYTUACJE.
Do realizacji projektów w ramach open calla SYTUACJE, zespół oceniający SDK wyłonił pomysły autorstwa następujących osób:
1. Magdalena Kreis
2. Dorota Ogrodzka
Serdecznie gratulujemy!
Wybrane osoby będę miały okazję do rozwinięcia swoich pomysłów na wydarzenia skierowane do warszawskich kadr kultury. Grant na realizację każdego z nich wynosi 5000 zł brutto.
Uzasadnienie
1. Magdalena Kreis za pomysł na projekt rozwijający umiejętności w zakresie twórczego mówienia o sobie.
Proponowany warsztat rozwija ważne dla środowiska ludzi kultury umiejętności autoprezentacji i pozwala na testowanie różnych wariantów opowiadania o sobie i swojej pracy. Jest to istotne zwłaszcza dla osób, które do rozmaitych wystąpień są zobowiązane ze względu na rodzaj wykonywanej pracy i jest to dla nich wyzwanie. Doceniłyśmy w tej propozycji także świadome budowanie rozwojowej atmosfery służącej wspólnotowej wymianie doświadczeń – pomysł Magdaleny Kreis w kreatywny sposób zachęca do zaciekawiania się innymi osobami i ich historiami.
2. Dorota Ogrodzka za pomysł na projekt "Świętowanie i żegnanie”.
Ta propozycja zaprasza do czułego i wnikliwego namysłu nad warunkami, w których funkcjonują pracowniczki i pracownicy sektora kultury – powtarzającym się cyklem otwierania/zamykania oraz witania/żegnania projektów oraz związanych z nimi emocji, wyzwań, ludzi. Taki sposób pracy to zawodowa codzienność wielu osób, które – często na drugim planie – pieczołowicie organizują, promują, zarządzają i stwarzają przestrzeń do wybrzmiewania ważnych idei, a nie zawsze mają czas i przestrzeń, by procesy domykać. Inicjatywa Doroty Ogrodzkiej pozwala na zatrzymanie i celebrowanie w sytuacji grupowej autorefleksji.
Charakterystyka edycji
“SYTUACJE” powstały jako kontynuacja i rozwinięcie działań parasolowych dla warszawskich kadr kultury. Jest to realizacja misji Staromiejskiego Domu Kultury, która dotyczy wsparcia i wzmocnienia środowiska pracowników i pracowniczek domów kultury, bibliotek, teatrów, muzeów. Osoby te zajmują się animacją kultury, programami instytucji, pracą projektową, promocją wydarzeń i wizerunkiem instytucji, współpracami, kontaktami z odbiorcami działań czy zajęciami stałymi.
Do naboru wpłynęło 26 zgłoszeń. Po ich przeanalizowaniu okazało się, że najliczniejszą grupę spośród tych propozycji stanowiły pomysły na organizację warsztatów twórczych, rozwijających konkretną umiejętność, nastawionych na jej pragmatyczne wykorzystanie w późniejszej pracy warsztatowej. Wśród zgłoszonych pomysłów pokaźne miejsce zajęły także wydarzenia ukierunkowane na wspieranie szeroko pojętego dobrostanu.
Ważnym aspektem SYTUACJI było założenie o adekwatnym angażowaniu osób uczestniczących w przebieg wydarzenia, tak aby kadry kultury nie wystąpiły w roli biernych odbiorców treści artystycznych czy szkoleniowych. Dlatego zgłoszone propozycje, mające na celu organizację wydarzeń w postaci koncertów czy wystaw nie wpisały się w założenia SYTUACJI.
W I etapie naboru do rozmów pogłębiających zostało zaproszonych 5 osób (niektóre z nich zaproponowały projekty realizowane we współpracy z innymi osobami). Na tym etapie naszą uwagę zwróciły te propozycje, w ramach których zauważono często niewidzialne obszary codziennej pracy pracowników sektora kultury (związane z organizowaniem, koordynowaniem, promowaniem czy zarządzaniem) oraz takie, w ramach których stworzono przestrzeń do wymiany doświadczeń i wspólnotowego działania wzmacniającego zasoby uczestników i uczestniczek.
Zgodnie z założeniami konkursu, ostatecznie do realizacji swoich pomysłów w ramach SYTUACJI zostały zaproszone 2 osoby.