Z KINSZASY NA KSIĘŻYC, CZYLI ...

23.8.21 / G.19:00

Zapraszamy na spotkanie w cyklu KULTURY I POSTACI AFRYKI.

23.08.2021  godz. 19.00 (online)

Spotkanie związane jest z wydaniem 40. numeru magazynu Glissando, dotyczącego muzyki z terytorium wyznaczonego przez trójkąt Kinszasa - Maputo – Nairobi, redagowanego przez dr Piotra Cichockiego.

Temat: Z KINSZASY NA KSIĘŻYC, CZYLI AFROFUTURYSTYCZNA MBIRA.
Wokół Glissando#40. Prowadzenie: dr Patrycja Kozieł

Afrofuturyzm jest kierunkiem skupiającym się na nowoczesności wykraczającej poza ramy wyobraźni. Tropem tym podążają liczni artyści i artystki pochodzący z Demokratycznej Republiki Konga i Zimbabwe oraz tworzący śmiałą konstelację stylów i narracji, nawiązując do rodzimej grze na mbirze, likembe czy ilimba, instrumentach akustycznych z rodziny idiofonów szarpanych. Przyjrzymy się twórczości klasyków mbiry (Thomasowi Mapfumo, Antoine’owi Mundandzie, Hope Masike), wirtuozów likembe (Konono No1, Kasai Allstars, Mbongwana Star), a także eko-afro-futurystycznym kolektywom i reprezentantom diaspory (ONIPA, Fulu Miziki i Pierre'owi Kwendersowi), wyznaczających śmiałe kierunki w wielkomiejskim brzmieniu i rytmice tanecznej centralnego i południowo-wschodniego regionu Afryki. W zakresie wybranego instrumentarium wiele jest przykładów wskazujących na duchową, intelektualną i jednocześnie rozrywkową inspirację myślą afrofuturystyczną.

Prowadząca: dr Patrycja Kozieł - afrykanistka, portugalistka, adiunktka w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN. Trenerka w Fundacji TWIGA i Fundacji dla Somalii.

Link do logowania: https://us06web.zoom.us/j/85379985838?pwd=cUtaazhURVdQcUYrcDJSZWhYMTZTQT09
Meeting ID: 853 7998 5838
Passcode: 400988

1 obraz w galerii artykułu Z KINSZASY NA KSIĘŻYC, CZYLI ...
1 / 1