ZIELSKIE KADZIDŁA: warsztaty z Rozkwity

23.4.22 / G.11:00

23 kwietnia 2022 godz. 11:00 - 13:00

Zioła to rośliny wielu mocy: leczniczych, barwierskich, symbolicznych.

Palenie ziół, żywic, próchna drzew i okadzanie nimi było praktykowane od dawna. Używano ich później do leczenia, wróżb, rzucania zaklęć czy zapewnienia ochrony, często lokalne rośliny palono jak kadzidła. Wiązały się z nimi różne zwyczaje i obrzędy - ludowa magia. Okadzano ziołami, żeby przyciągnąć szczęście, miłość, odgonić złe duchy, choroby. A zapachy pełne olejków eterycznych, które ma wiele roślin wzmacniały ich działanie oczyszczające i antyseptyczne.

Podczas warsztatów zrobimy naturalne roślinne kadzidła z lokalnych ziół wiązane i stożkowe w kontrze do coraz bardziej popularnej masowo sprzedawanej białej szałwii i Palo Santo, które są zawłaszczeniem kulturowym, a ich transport wiąże się ze śladem węglowym. Porozmawiamy o właściwościach roślin oraz ich działaniu, dawnych rytuałach które się z nimi wiązały oraz niezwykłości połączenia ziół, dymu i ognia.

Rozkwity (Weronika Karasek) - animatorka, ilustratorka, fascynatka zielarstwa i etnobotaniki. Współtwórczyni ekofemizina, prowadzi różnego rodzaju warsztaty i działania społeczne związane z feminizmem, ziołami oraz spotkania wokół ekofeminizmu i głębokiej ekologii.

Wstęp darmowy. Obowiązują zapisy (limit miejsc): galeriapromocyjna@sdk.pl

Wydarzenie towarzyszące wystawie "MIEJSCA TROSKI" Kai Wielowiejskiej w Galerii Promocyjnej.

1 obraz w galerii artykułu ZIELSKIE KADZIDŁA: warsztaty z Rozkwity
1 / 1