Program skierowany jest do pracowników i pracowniczek merytorycznych warszawskich DK (w tym Dyrektorów i Dyrektorek), którzy_re zajmują się: animacją kultury, programem instytucji, pracą projektową, promocją wydarzeń i wizerunkiem, kontaktami z odbiorcami działań, zajęciami stałymi i dotyczy osób z każdego szczebla hierarchii instytucji.
GŁÓWNY MODUŁ PROGRAMU:
TUTORING DLA PRACOWNICZEK I PRACOWNIKÓW WARSZAWSKICH DOMÓW KULTURY to metoda indywidualnej pracy rozwojowej dopasowanej do pracowników i pracowniczek DK. Tutor_ka lub mentor_ka w czasie 10-godzinnego procesu pracy indywidualnej będzie towarzyszyć pracownikowi_czce, dzielić się własnym doświadczeniem, służyć radą, zadawać pytania i słuchać. Pomoże opracować strategie działania i plany, a także rozwiązania problemów. Zadaniem tutora będzie przede wszystkim pomoc w rozwoju i wsparcie w pójściu o krok dalej w bieżących procesach zawodowych.
Realizowany będzie on w dwóch turach:
- I nabór – marzec-lipiec
- II nabór – sierpień-grudzień
O tutora można aplikować indywidualnie przez wypełnienie formularza i rozmowę indywidualną, pozwalającą dobrać tutora do osoby, która się zgłasza i jej konkretnych potrzeb czy kierunków w jakich chce się rozwijać.
Zgłoszenie zostanie rozpatrzone w ciągu trzech tygodni od daty nadesłania formularza.
MODUŁY TOWARZYSZĄCE:
SUPERWIZJE GRUPOWE DLA PRACOWNICZEK I PRACOWNIKÓW WARSZAWSKICH DOMÓW KULTURY
Superwizje to spotkania rozwojowe, podczas których w bezpiecznej przestrzeni i przy udziale superwizora_ki grupa będzie mogła wspólnie zastanowić się nad wyzwaniami codziennej pracy czy relacjom w zespole. W trakcie superwizji pracowniczki i pracownicy domów kultury będą mogły_li podzielić się swoimi doświadczeniami, porozmawiać o wyzwaniach i trudnościach swojej pracy, dać sobie czas na refleksje na temat komunikacji, kultury pracy, bądź pracować nad rozwiązaniem konkretnej trudności zespołowej. Superwizja porusza wewnętrzne sprawy zespołu, a nie skupia się na ocenie funkcjonowania całej instytucji. Wszystkie osoby, których dotyczy temat spotkania powinny być na nim obecne (mogą być to też osoby kierujące zespołem). Wybrane zespoły odbędą dwa 2-godzinne spotkania.
Cele superwizji:
- przyjrzenie się konkretnemu obszarowi działania zespołu, np. komunikacji bądź relacjom w zespole,
- pogłębienie refleksji na temat wspólnego działania,
- wzmocnienie kompetencji zespołów i kompetencji indywidualnych pracowników i pracowniczek DK,
- wspieranie efektywnej pracy,
- integracja zespołów,
- zapobieganie wypaleniu zawodowemu.
Moduł realizowany będzie w dwóch turach:
- I nabór – marzec-lipiec
- II nabór – sierpień-grudzień
W 2023 roku w ramach Programu Wzmacniania Pracowników i Pracowniczek Warszawskich Domów Kultury z superwizji będą mogły skorzystać grupy (1-8 osób). Zespół rozumiany jest jako dział funkcjonujący często w strukturze domu kultury, ale także jako grupa ludzi powołana do konkretnego zadania np. w ramach jednego projektu. Przyjmujemy zgłoszenia także od zespołów, które odbyły superwizje w 2022 r. Zespół zgłasza jego reprezentant lub reprezentantka.
Zgłoszenie zostanie rozpatrzone w ciągu trzech tygodni od daty nadesłania formularza.
KONSULTACJE PSYCHOLOGICZNE DLA PRACOWNICZEK I PRACOWNIKÓW WARSZAWSKICH DOMÓW KULTURY
Ostatnie dwa lata były dla wielu pracowniczek i pracowników warszawskich domów kultury czasem wzmożonego napięcia oraz stresu spowodowanego trudnościami w organizacji i realizacji swoich obowiązków zawodowych. Pandemia, kryzys ekonomiczny, wojna w Ukrainie i związane z nią wyzwania mogą zagrażać poczuciu bezpieczeństwa, potęgować stres i wystawiać na próbę umiejętności regulacji emocji.
Specyfika pracy merytorycznej w domach kultury wymaga szerokiego wachlarza kompetencji, gotowości na zmianę i elastyczności psychologicznej. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom i problemom, które dotykają szerokie grono pracowników_czek domów kultury, w 2023 roku planujemy kontynuować możliwość skorzystania z bezpłatnego poradnictwa psychologicznego w formie indywidualnych konsultacji psychologicznych, prowadzonego przez psycholożkę o specjalności kliniczno-psychoterapeutycznej.
Moduł realizowany będzie w dwóch turach:
- I nabór – marzec-lipiec
- II nabór – sierpień-grudzień
Konsultacja psychologiczna przewidziana jest jako 50-minutowe jednorazowe spotkanie, osadzone w kontekście wsparcia psychologicznego. Tematyka konsultacji nie jest ograniczona, to klient_ka wskazuje na potrzeby, które wyznaczają kierunek spotkania. Z uwagi na jednorazowy charakter, konsultacji nie poprzedza wywiad terapeutyczny; może zawierać elementy psychoedukacji, pracy nad konkretną umiejętnością, klaryfikacją wartości i potrzeb, radzeniem sobie z konfliktem lub być po prostu miejscem jakościowego spotkania z samą_mym sobą.
Konsultacje stacjonarne odbywają się w Staromiejskim Domu Kultury (Rynek Starego Miasta 2). W razie utrudnień związanych z dostępnością architektoniczną prosimy o informację w sekcji Uwagi w zgłoszeniu lub rezerwację konsultacji online.
Konsultacje psychologiczne mają charakter poufny, a psycholożkę obowiązuje tajemnica zawodowa, co oznacza, że żadna informacja, pozwalająca zidentyfikować klienta/tkę (z wyjątkiem jest zagrożenie zdrowia lub życia) nie zostanie przekazana osobom trzecim. W celach sprawozdawczych zostanie stworzony raport ewaluacyjny, zawierający ogólny opis procesu przeprowadzania konsultacji, wymiar godzinowy i główne trudności, z którymi borykają się pracownicy/czki DK, z wyłączeniem jakichkolwiek danych personalnych, które pozwoliłby zidentyfikować klienta/tkę. Dane i informacje o osobach korzystających z usług nie będą ujawniane i udostępniane osobom nieupoważnionym, są gromadzone dla celów statystycznych i badawczych, co pozwoli na konstruowanie i udoskonalanie oferty odpowiadającej realnym potrzebom.
Zgłoszenie zostanie rozpatrzone w ciągu dwóch-trzech tygodni od daty nadesłania formularza.
WARSZTATY KOMPETENCYJNE
Spotkania o charakterze szkoleniowym skupione na poszerzaniu wiedzy, wymianie doświadczeń i rozwoju tzw. kompetencji miękkich pracowników i pracowniczek merytorycznych warszawskich domów kultury. Warsztaty będą prowadzone przez specjalistę/kę z wybranej dziedziny i prowadzone na żywo lub online dla maksymalnie 20-osobowej grupy osób z różnych domów kultury. Wśród tematów zaplanowanych na 2023 rok znajdują się m.in.: instytucja zaangażowana - strategie działań w obliczu kryzysu migracyjnego, praca ze społecznościami lokalnymi w oparciu o zasoby (metoda ABCD), komunikacja i stawianie granic, zjawisko traumy społecznej - sposoby i reakcje, role społeczne i ich wpływ na funkcjonowanie w instytucji kultury.
- 21.03.2023 - warsztaty kompetencyjne: Kim jestem w pracy? - warsztaty o nazywaniu swoich kompetencji dla pracowniczek_ów DK
DZIAŁANIA SIECIUJĄCE
Sieciowanie i integracja pracowników i pracowniczek DK – obszar działań związanych z organizacją bezpiecznych warunków do wzajemnego poznawania się, integracji i konsolidacji środowiska pracowników DK. Podstawowym celem spotkań będzie sieciowanie, nawiązywanie współpracy, wymiana wiedzy i doświadczeń oraz kreowanie kultury wzajemnej pomocy, wsparcia i wymiany zasobów między warszawskimi domami kultury. W planach m.in.: wizyty studyjne, spacery, warsztaty ogrodnicze i spotkania kulinarne. Podczas spotkań będziemy zachęcać pracowniczki i pracowników do dyskusji na tematy społecznie ważne i aktualne np. wojny w Ukrainie.
///