Wczujmy się w wiersze za pomocą naszych ciał i emocji. Sprawdźmy, dokąd nas to zaprowadzi. Kiedy odpuścimy sobie klasyczną interpretację, możemy dostrzec w wierszu więcej – albo przynajmniej tę jedną interesującą rzecz! – i przy okazji dobrze się bawić.
fragment Wstępu
Wstęp [link otwiera plik w formacie PDF, 102 kB, w nowej zakładce przeglądarki]
Celem projektu „Poezja do wczuwania”, zapoczątkowanego w styczniu 2024 roku, jest zaproponowanie alternatywnej formy odbioru poezji współczesnej, dalekiej od szkolnych przyzwyczajeń. W projekcie skupiamy się przede wszystkim na subiektywnych odczuciach i skojarzeniach przy działaniu z wierszami, a także na emocjach, które w nas wywołują. Wychodzimy z założenia, że niedostępny wizerunek poezji może wiele osób zniechęcić do odnajdywania w wierszach przyjemności, a przecież każdy i każda z nas może wziąć z poezji coś dla siebie.
W ramach projektu wydana została książka “Poezja do wczuwania. Zbiór wierszy i ćwiczeń” (październik 2024). Publikacja jest sukcesywnie dystrybuowana do miejsc i osób zajmujących się animacją literatury.
Książkę można zakupić tutaj: https://sdk.pl/produkt/poezja_do/ (link prowadzi do Sklepu z poezją SDK i otwiera się w nowej zakładce przeglądarki) lub wypożyczyć w miejscach z poniższej listy:
Pracujesz w bibliotece, prowadzisz dyskusyjny klub książki lub współtworzysz czytelniczą inicjatywę? Skontaktuj się mailowo z kolektywem redaktorek, aby otrzymać bezpłatny egzemplarz - mailowo: osesi.osesi@gmail.com
Transkrypcja pliku audio "Wiersz grupowy - ćwiczenie" [pobierasz plik w formacie DOC, 30 kB]
Publikacja zawiera:
- wiersze pięciu osób poetyckich
(Kinga Skwira, Ada Adu Rączka, Marianna Cholewicka, Patrycja Sikora i Anouk Herman)
- teksty kontekstowe powstałe na podstawie rozmów z autorkami wierszy, grupowej pracy warsztatowej
(Ola Wewior, Mikołaj Borys Brzozowski; konsultacje merytoryczne: Ida Ślęzak)
- pomysły na ćwiczenia warsztatowe – do wypróbowania samemu lub wspólnie - zaczerpnięte z praktyki animacyjnej oraz ze spotkań dyskusyjnych klubów książki
(autorstwo: Ola Wewior, Mikołaj Borys Brzozowski; konsultacje merytoryczne: Ida Ślęzak)
Transkrypcja pliku audio "Spacer poetycki - ćwiczenie" [pobierasz plik w formacie DOC, 30 kB]
///
“Czym jest poezja? Czym jest wczuwanie, a czym czucie poezji? Może to empatia, może przepis na ulubiony makaron, a może kradzież cudzych emocji? Na te i na wiele innych pytań odpowiadają osoby autorskie w tej książce. Prosty język i niebanalne opisy uruchomiły u mnie różne emocje. Poczułam, jakby ktoś prowadził mnie za rękę po świecie słów. (...) Polecam każdemu!
P.S. Poezja jest fajna jak kotki i pieski.”
Julia Michalska
slamerka, uczestniczka warsztatów “Poezja do wczuwania”
///
“Ta książka to trochę narzędziownik, a trochę zbiór poetyckich bangerów. Przypomina Obchód – spacer poetycko-performatywny proponowany w Poezji do wczuwania jako jedno z ćwiczeń. Zaprasza na przechadzkę warsztatową i proponuje, jak dzielić się nawzajem poezją, jak mnożyć znaczenia, jak dodać coś od siebie i jak nie odejmować sobie (wam, tobie, mnie) wierszy od ust.”
Bartosz Wójcik,
współredaktor antologii „Poetki na czasy zarazy” (2021) i „Dymy” (2024)
///
Osoby i miejsca zaangażowane w projekt w kolejności alfabetycznej:
Ada Adu Rączka
Agata Ostrowska
Anouk Herman
Bartosz Wójcik
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy “Odolanka”
Centrum Równik
Diana Krawiec (Dobromiła Dobro)
Ida Ślęzak
JKB Print
Julia Michalska
Klemens Kieł
Marianna Cholewicka
Mikołaj Borys Brzozowski
Ola Wewior
Patrycja Sikora
Sklep Galeria Karowa
Staromiejski Dom Kultury
///